Most Gotycki ReszelMost Gotycki Reszel

Atrakcja poza szlakiem WJM
0 0 5894

Dwa mosty gotyckie w Reszlu wybudowane w średniowieczu przecinają niewielką rzekę Sajnę. To najstarsze tego typu mosty w Polsce. Z racji różnić w wielkości nazywane „wysokim” i „niskim”. Te dwa mosty, wybudowane w średniowieczu, to jedyne tego typu obiekty mostowe w Polsce – najstarsze murowane mosty. Już z tego względu warte obejrzenia jako unikalny przykład techniki budowlanej.

Most wysoki, murowany, wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku. Zbudowany na bazie przęseł w kształcie łuków. Przechodził wielokrotnie modernizację. Konstrukcja obiektu wsparta jest na czterech filarach. Co ciekawe w XIX wieku wnętrze mostu zaadaptowano na cele mieszkaniowe dla ludzi ubogich – stąd też powiedzenie „mieszkać pod mostem”. W moście prawdopodobnie zlokalizowano również cele więzienne.

Całkowita długość mostu wynosi 34,9 m., wysokość 17 m, natomiast szerokość 7,40 m. Most niski, również wybudowany w XIV wieku, oddalony jest o 100 metrów od mostu wysokiego. Jako budulca użyto cegieł i kamieni. Powstał na bazie arkady. Później przebudowany. Długość mostu to ok 20 m, szerokość 7,2 m, natomiast wysokość 3,4 nad lustrem wody. Rozpiętość przęsła wynosi 3,02 m. Do dziś most zachował oryginalną konstrukcję gotycką.

Most Gotycki Reszel

Reszel, ul. Mazurska

Mapa google
ReklamaA1 - Ognisty Ptak Dzień Kobiet