Mosty Kolejowe BotkunyMosty Kolejowe Botkuny

Atrakcja poza szlakiem WJM
0 0 12217

Mosty kolejowe w Botkunach, niegdyś symbol potęgi gospodarczej i militarnej Prus, teraz coraz bardziej nikną w ostępach lasów. Trzeba naprawdę sporej uwagi aby te obiekty dojrzeć i do nich trafić. Zwiedzanie tylko na własną odpowiedzialność, ponieważ nie są obecnie w najlepszym stanie technicznym.

Mosty w Botkunach znajdują się na wschód od Gołdapi, w pobliżu miejscowości Botkuny. Są one częścią przedwojennej linii kolejowej biegnącej w Prusach Wschodnich, łączącej Gołdap i Gąbin (Gusiew).

Dwa trzyprzęsłowe wiadukty znajdują się pięć kilometrów na wschód od Gołdapi. Ich przęsła łączą brzegi doliny rzeki Jarki. Mosty mają około 15 metrów wysokości i 50 metrów długości i są dobrze ukryte pośród drzew i gęstych zarośli. Przez jeden z nich biegnie piaszczysta droga. Prawdopodobnie jeszcze w 1940 roku trasą Gołdap - Żytkiejmy kursowały cztery pary pociągów. W połowie 1944 roku, po zajęciu Mazur przez wojska radzieckie tory zostały rozebrane i wywiezione na wschód.

Wszystkie obiekty zostały zaprojektowane przez włoskich architektów. Zbudowane zostały z cegły i betonu w stylu włoskich akweduktów. Do mostów można trafić żwirową drogą od strony Botkun lub spacerkiem po torowisku od strony Stacji Kolejowej w Botkunach - ok 20 min. pieszo.

Mosty Kolejowe Botkuny - zdjęcie
+ 14 zdjęć

Mosty Kolejowe Botkuny

Botkuny koło Gołdapi

Mapa google
ReklamaA1 - Odysseya Yachts