Muzeum Historyczne w EłkuMuzeum Historyczne w Ełku

Atrakcja poza szlakiem WJM
0 0 3587

Jedno z najmłodszych muzeów na Mazurach znajduje się w Ełku. Znajdziemy tam liczne i ciekawe zbiory dotyczące historii miasta i regionu. Dodatkową atrakcję jest możliwość podróży kolejką wąskotorową po Mazurach. Muzeum w Ełku powstało dopiero w roku 2012. Rada Miasta 28 sierpnia 2012 r. podjęła uchwałę w sprawie utworzenia Muzeum Historycznego w Ełku oraz nadania mu statutu.

Pierwsza siedziba Muzeum mieściła się w kamienicy przy ulicy Małeckich 3, która przed II wojną światową nosiła nazwę Placu Królowej Luizy 13 (Königin-Luise-Platz 13). Od 2017 r. placówka mieści się w dawnym budynku stacyjnym na zrewitalizowanym terenie Ełckiej Kolei Wąskotorowej (w rejestrze zabytków od 1991 r.), wybudowanej w latach 1912-1918, a znajdującej się od 2014 r. w strukturach Muzeum. W kręgu zainteresowań Muzeum Historycznego w Ełku, oprócz samego miasta, znajdują się także Mazury, które potraktowane zostały jako pewnego rodzaju fenomen historyczny i kulturowy. Dziejów miasta i jego mieszkańców nie da się analizować w oderwaniu od dziejów regionu.

W placówce znajdują się liczne dokumenty archiwalne, przekazy ikonograficzne a także przedmioty użytkowe, elementy wyposażenia wnętrz związane z historią Ełku i Mazur oraz przedmioty uzyskane w trakcie badań archeologicznych prowadzonych na terenie Mazur; sztuka ludowa, sprzęty gospodarskie i elementy wyposażenia wnętrz występujące na wsi mazurskiej; rysunki i grafikę, przedmioty rzemiosła artystycznego; numizmaty, medalierstwo i falerystykę; inne muzealia związane z regionem działania Muzeum.

Dodatkowo przygotowana została imponująca ekspozycja przedstawiająca sztukę ludową oraz sprzęty gospodarskie i elementy wyposażenia wnętrz występujące na wsi mazurskiej.

Dodatkowo każdy gość ma możliwość wybrania się w spokojną podróż Ełcką Koleją Wąskotorową (EKW) w głąb Mazur, co dodatkowo zachęca do odkrywania uroków tego regionu.

Godziny otwarcia

  • Wystawy, kasa, informacja - wtorek – niedziela 9.00 – 17.00

Ełcka Kolej Wąskotorowa

Czynne: w sezonie (maj-wrzesień): codziennie w godzinach 7:00 – 15:00, poza sezonem (październik- kwiecień) poniedziałek – piątek w godzinach 7:00 – 15:00.

Kolejka wybudowana w latach 1912-1918 przez długi okres pełniła bardzo ważną rolę gospodarczą. W 1991 r., w uznaniu dla jej piękna i walorów historycznych, została wpisana do rejestru zabytków.

Ełcka Kolej Wąskotorowa jest jedyną czynną tego typu atrakcją turystyczną na Warmii i Mazurach. Rozkładowe przejazdy pociągami EKW prowadzone są przez lokomotywy spalinowe Lyd1. Kolejka kursuje w miesiącach maj-wrzesień na trasie Ełk-Sypitki-Ełk. Ełcka Kolej Wąskotorowa zaprasza do zwiedzania zabytkowej hali lokomotywowni oraz zabytkowego taboru.

Muzeum Historyczne w Ełku - zdjęcie
+ 70 zdjęć

Muzeum Historyczne w Ełku

ul. Wąski Tor 1, Ełk


tel. 87 732 0283 , 691 366 294

przejdź do wwwprofil facebookwiadomośćMapa google
ReklamaA1 - Gertis