Muzeum Michała KajkiMuzeum Michała Kajki

Atrakcja poza szlakiem WJM
0 0 3400

W budynku, w którym mieszkał i tworzył poeta mazurski Michał Kajka, w 1968 r. został przekształcony w muzeum twórcy. Muzeum mieści się w miejscowości Ogródek koło Orzysza. Ma charakter placówki typowo biograficznej. Na eksponowanej w budynku wystawie ukazano w sposób chronologiczny koleje życia, działalności i twórczości poety.

Można tam obejrzeć egzemplarze kancjonałów, kalendarzy i czasopism, które Kajka czytywał, i w których zamieszczał swoje utwory. Prawdziwi pasjonaci literatury z pewnością zachwycą się kopiami rękopisów i książkowymi wydaniami wierszy Kajki.

Michał Kajka urodził się 27 września 1858 w Skomacku w parafii Klusy (powiat ełcki) w rodzinie „biednych chałupników”. Matka, Justyna z Zawadzkich, i ojciec, Fritz (Frycz) Kayka, posługiwali się wyłącznie językiem polskim. Był nie tylko poetą mazurskim ale również propolskim działaczem. Mimo iż nie czuł się ani Polakiem ani Niemcem, tylko Mazurem. Twórczość Michała Kajki jest jednym z nielicznych śladów po mieszkańcach tej ziemi, którzy żyli tu z dziada pradziada od wieków. Jego życie i twórczość symbolizują trudny los Mazurów rozdarty między polskość a niemieckość. Michał Kajka zmarł w 1940 r.

Terminy otwarcia

  • od 1 czerwca do 31 sierpnia czynne od wtorku do niedzieli, w godzinach 9.00 - 17.00.

Cennik

  • normalny 6 zł
  • ulgowy 4 zł

Muzeum Michała Kajki

Orzysz, Ogródek 5

tel. 530 540 930
tel. 87 423 74 26

przejdź do wwwprofil facebookwiadomośćMapa google
ReklamaA1 - Ognisty Ptak Dzień Kobiet