Muzeum Regionalne w PieckachMuzeum Regionalne w Pieckach

Atrakcja poza szlakiem WJM
1 0 3140

Bardzo nietypowe i niezwykłe miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc na Mazurach. Muzeum Regionalne w Pieckach, jeszcze do niedawna prywatne Muzeum im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów zawiera unikatową kolekcję glinianych figurek, prezentujących kulturę wiejską Mazur. Jest to niewielkie muzeum regionalnej sztuki ludowej. Utworzone przez Walentynę i Marię Dermackie. Zawiera wiele eksponatów rzemiosła codziennego, tradycyjnego dla regionu Mazur. Ciekawymi okazami są ogromne zbiory glinianych figurek.

Znajdziemy tu również prace innych twórców ludowych, głównie rzeźby w drewnie i malarstwo. Twórczyni tego nietypowego Muzeum - Walentyna Sapieha Dermacka po wojnie przyjechała na Mazury. W 1958 r. zamieszkała w Pieckach. Zajęła się gromadzeniem pamiątek kultury ludowej i regionalnej Mazur. Jej wieloletnia przyjaźń ze znaną na całym świecie rzeźbiarką ceramiczną - Władysławą Prucnal zaowocowała zbiorem dzieł artystki - jedynym w Polsce tak bogatym zbiorem glinianych figurek i scenek figuralnych zgromadzonym w prywatnej kolekcji. Dzięki temu, można poznać życie codziennie na mazurskiej wsi, przedstawione właśnie na glinianych scenkach.

Figurki w muzeum przedstawiają cykle scenek rodzajowych np. „Adam i Ewa”, „Madonny”, „Święci”, „Różaniec” czy „Od ziarenka do bochenka”. Są też serie poświęcone znanym postaciom, np. „Wielcy Polacy”, „Henryk Sienkiewicz”, „Chłopi” Władysława Reymonta czy „Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jest też „Mickiewicz” czy „Tołstoj”.

Oprócz tysięcy glinianych figurek w skład ekspozycji tej placówki wchodzą bogate księgozbiory oraz meble, eksponaty i przedmioty użytku codziennego. Obecnie Muzeum podlega pod Gminny Ośrodek Kultury "Pegaz" w Pieckach. Ekspozycja kolekcji Walentyny Dermackiej mieści się w domu przy ul. Zwycięstwa 48. Znajduje się on przy ostatnim przystanku w Pieckach, przy wyjeździe do Mrągowa.

Godziny otwarcia:


01.06 – 27.06 (wtorek – niedziela)
10:00 – 14:00
(prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny 666 653 476)

29.06 – 31.08 (wtorek – niedziela)
10:00 – 18:00

01.09 – 30.09 (poniedziałek – piątek)
10:00 – 14:00
(prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny 666 653 476)

8,00 zł – bilet wstępu normalny
5,00 zł – bilet wstępu ulgowy
5,00 zł – Karta Dużej Rodziny
 

Dodatkowo informujemy, że honorujemy Kartę Dużej Rodziny - każdy
posiadacz Karty ma prawo zakupić bilet w cenie biletu ulgowego.

Muzeum Regionalne w Pieckach - zdjęcie
+ 5 zdjęć

Muzeum Regionalne w Pieckach

Piecki, ul. Zwycięstwa 48

tel. 666 653 476

profil facebookMapa google
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy