Muzeum Regionalne w Pieckach

Atrakcja poza szlakiem WJM
0 0 121

Bardzo nietypowe i niezwykłe miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc na Mazurach. Muzeum Regionalne w Pieckach, jeszcze do niedawna prywatne Muzeum im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów zawiera unikatową kolekcję glinianych figurek, prezentujących kulturę wiejską Mazur. Jest to niewielkie muzeum regionalnej sztuki ludowej. Utworzone przez Walentynę i Marię Dermackie. Zawiera wiele eksponatów rzemiosła codziennego, tradycyjnego dla regionu Mazur. Ciekawymi okazami są ogromne zbiory glinianych figurek.

Znajdziemy tu również prace innych twórców ludowych, głównie rzeźby w drewnie i malarstwo. Twórczyni tego nietypowego Muzeum - Walentyna Sapieha Dermacka po wojnie przyjechała na Mazury. W 1958 r. zamieszkała w Pieckach. Zajęła się gromadzeniem pamiątek kultury ludowej i regionalnej Mazur. Jej wieloletnia przyjaźń ze znaną na całym świecie rzeźbiarką ceramiczną - Władysławą Prucnal zaowocowała zbiorem dzieł artystki - jedynym w Polsce tak bogatym zbiorem glinianych figurek i scenek figuralnych zgromadzonym w prywatnej kolekcji. Dzięki temu, można poznać życie codziennie na mazurskiej wsi, przedstawione właśnie na glinianych scenkach.

Figurki w muzeum przedstawiają cykle scenek rodzajowych np. „Adam i Ewa”, „Madonny”, „Święci”, „Różaniec” czy „Od ziarenka do bochenka”. Są też serie poświęcone znanym postaciom, np. „Wielcy Polacy”, „Henryk Sienkiewicz”, „Chłopi” Władysława Reymonta czy „Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jest też „Mickiewicz” czy „Tołstoj”.

Oprócz tysięcy glinianych figurek w skład ekspozycji tej placówki wchodzą bogate księgozbiory oraz meble, eksponaty i przedmioty użytku codziennego. Obecnie Muzeum podlega pod Gminny Ośrodek Kultury "Pegaz" w Pieckach. Ekspozycja kolekcji Walentyny Dermackiej mieści się w domu przy ul. Zwycięstwa 48. Znajduje się on przy ostatnim przystanku w Pieckach, przy wyjeździe do Mrągowa.

Godziny otwarcia

  • muzeum czynne jest od maja do końca września w godzinach od 10.00 do 18.00, od poniedziałku do soboty
  • wymaga telefonicznej rezerwacji (z 2-dniowym wyprzedzeniem) pod numerem 89 742 22 70 lub w szczególnych okolicznościach pod numerem 694 459 849

Ceny

  • bilet normalny - 5 zł
  • bilet ulgowy - 3 zł
+ 5 zdjęć

Muzeum Regionalne w Pieckach

Piecki, ul. Zwycięstwa 48

tel. 694 459 849

profil facebookMapa google
Reklama