Osada Kulturowa w KadzidłowieOsada Kulturowa w Kadzidłowie

Atrakcja poza szlakiem WJM
0 0 4689

Osada Kulturowa w Kadzidłowie – mazurski wehikuł czasu. Bardzo nietypowe miejsce w pobliżu Rucianego-Nida, które warto odwiedzić właśnie po to, by poczuć dawny klimat Mazur. Krainy już dziś pogrzebanej pod popiołami II wojny światowej. Osada Kulturowa w Kadzidłowie to praktycznie odtworzona wioska mazurska z XIX wieku, z własną oberżą. Do każdej chaty można wejść. Osada wpisana jest na listę zabytków.

Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie wpisał osadę do rejestru zabytków jako „jedyny tej skali zespół architektury drewnianej w naszym województwie”. To nietypowe miejsce składa się z 6 drewnianych budynków mazurskich (charakterystyczne budynki z drewna kryte dachówkami), które zostały tu przeniesione z miejscowości południowej części Mazur i pogranicza mazursko-kurpiowskiego. Warto tu przyjechać, aby uciekając od zgiełku miast oraz miejscowości turystycznych, przenieść się w czasie o 200 lat wstecz. Co więcej, w osadzie można również wynająć pokoje noclegowe i spędzić nieco więcej czasu.

Skansen ma również swoją gospodę - „Oberżę pod Psem” (o historycznym wystroju dawnej oberży), gdzie serwowane są regionalne dania, według starych receptur i oparta na naturalnych składnikach. Mieści się ona w drewnianym, prawie 100 letnim zabytkowym domu. Znajduje się tu również muzeum - „Mazurska chata podcieniowa z początku XIX wieku” oraz pokoje gościnne.

W skład osady wchodzą następujące budynki:

  • 200 letnia podcieniowa chałupa z Warnowa (pocz. XIX w.) – w niej znajduje się muzeum,
  • chałupa z Dąbrów (pocz. XX w.) obecnie „Oberża pod Psem”,
  • długi budynek gospodarczy (pocz. XX w.) z okolic Rozóg,
  • spichlerzyk (pocz. XX w.) – ekspozycja muzealna,
  • spichlerzyk podcieniowy (pocz. XX w.) – obecnie „bajnia” (rosyjska sauna parowa),
  • podcieniowy budynek gospodarczo-mieszkalny (chałupa z Rozóg) – właśnie w niej ulokowane są pokoje gościnne.

Poza tym na terenie osady znajduje się murowany budynek mieszkalny z lat 30 XX wieku. Najcenniejszym obiektem w osadzie jest zbudowany z drewnianych bali dom podcieniowy, który został tu przeniesiony z Warnowa. To prawdziwy unikat, bo do naszych czasów zachowały się jedynie dwa takie dwustuletnie budynki z podcieniem w obu szczytach w Polsce. Właśnie w tym budynku znajduje się regionalne muzeum. Na parterze możemy zobaczyć wnętrze mieszkalne i niewielkie pomieszczenie przeznaczone na szkołę wiejską. Na poddaszu znajdziemy niewielkie muzeum prezentujące historię tego budynku i narzędzia codziennie użytku z tamtego okresu.

Co ciekawe w prestiżowym przewodniku Michelin muzeum w Kadzidłowie zostało wyróżnione słynną gwiazdką – jako jedyny obiekt w Krainie Wielkich Jezior.

Godziny otwarcia

  • Muzeum czynne jest codziennie, przez cały rok, od godziny 10.00 do 18.00
  • zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem

Ceny

  • bilet normalny - 10 zł
  • bilet dla dzieci - 6 zł

Osada Kulturowa w Kadzidłowie

Ukta, Kadzidłowo 1


tel. 87 425 74 74

Mapa google
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy