Pałac NakomiadyPałac Nakomiady

Atrakcja poza szlakiem WJM
0 0 2399

We wsi Nakomiady, 10 kilometrów od Kętrzyna znajduje się miejsce niezwykłe, które koniecznie trzeba odwiedzić a może nawet zostać na kilka dni by poczuć klimat dawnego dworu na Mazurach. Od wieków prezentuje się tu okazale zespół pałacowy z ogrodem. W nim funkcjonuje znana w Polsce manufaktura rękodzieła, gdzie wyrabiane są – wzorowane na oryginałach – piece kaflowe.

Obecna wieś Nakomiady była zasiedlona już przez Prusów. Później powstała osada oraz krzyżacki zamek. W XVII wieku ulokowała się tu okazała siedziba rodu von Hoverbeck. Pałac był wielokrotnie przebudowywany i w końcu osiągnął styl barokowy z elementami klasycystycznymi. W takim stylu jest cały czas modernizowany.

W 1704 roku powstała w Nakomiadach manufaktura ceramiczna, gdzie z miejscowych pokładów gliny wyrabiano i wypalano cegły na potrzeby rozbudowy budowli. Zespół pałacowy przetrwał czasy obu wojen, jednak został zdewastowany w XX wieku. Jego odbudowa rozpoczęła się w 1998 r. przez prywatnych właścicieli i trwa do dziś.

Całość składa się z budynku pałacu głównego oraz aktualnie 180 ha terenu go otaczającego (przed wojną cały majątek miał powierzchnię 692 ha), na którym znajduje się park krajobrazowy, ogrody warzywne oraz liczne zabudowania folwarczno-gospodarcze. Pałac wraz z najbliższymi zabudowaniami i parkiem położony jest na wzniesieniu, które jest pozostałością po średniowiecznej krzyżackiej warowni Fliehburg.

Obecni właściciele obiektu chcąc odtworzyć wnętrza w ich historycznym kształcie, uruchomili manufakturę. Sami ręcznie wykonali 24 piece kaflowe. Jak się okazało, stało się to ich sposobem na życie. Kontynuują więc tradycje manufaktury za 1704 r. Warto wiedzieć, że manufaktura w Nakomiadach jest jedynym zakładem ręcznie produkującym kafle i piece według dawnych sposobów w Polsce.

W obiekcie można wynająć pokoje wraz z posiłkami oraz zwiedzać zespół pałacowo-parkowy. Pałac Nakomiady należy do grupy „Hotele Historyczne Polska”.

Godziny otwarcia

Manufakturę ceramiczną w Nakomiadach można zwiedzać:

  • od 1 czerwca do 15 września w godzinach: 7:00 – 18:00 również w soboty i niedziele
  • od 15 września do 31 maja w godzinach: 7:00 – 15:00 w dni powszednie.

Na miejscu w manufakturze jest sklepik, w którym można kupić drobne prezenty ceramiczne, lub zamówić „coś większego”. Istnieje możliwość wykonania podanych napisów, dedykacji lub imion oraz przesłania gotowego produktu kurierem.

Pałac Nakomiady - zdjęcie
+ 65 zdjęć

Pałac Nakomiady

Nakomiady 7A, Kętrzyn

tel. 661 255 653

przejdź do wwwprofil facebookwiadomośćMapa google
ReklamaA1 - Gertis