Pałac rodu LenhdorffówPałac rodu Lenhdorffów

Atrakcja na szlaku WJM
1 0 4855

Na Mazurach warty obejrzenia jest wspaniały zespół pałacowy w Sztynorcie z XVII wieku. Przez 400 lat był siedzibą starego i znamienitego rodu szlachty pruskiej von Lehndorff oraz regionalnym ośrodkiem kultury europejskiej z bogatymi zbiorami bibliotecznymi, numizmatycznymi i znakomitą kolekcją dzieł sztuki. Obiekt nie jest dostępny dla zwiedzających. Można go podziwiać z pewnej odległości i dzięki naszej galerii zdjęć.

Od roku 1572 do 1945 Sztynort był główną siedzibą rodową Lehndorffów, jednego z potężniejszych rodów szlachty pruskiej. Lehndorffowie pochodzili z rodu Stango, zamieszkującego jeszcze w czasach przedkrzyżackich ziemię chełmińską.

Warto wiedzieć, że w tym miejscu powstawały aż trzy rodowe siedziby Lehndorffów. Zachowana do dnia dzisiejszego rezydencja powstawała wieloetapowo. Pierwotnie pałac usytuowany w innym miejscu uległ zniszczeniu w XVI wieku. Kolejny obiekt pałacowy wzniesiono w latach 1554-1572.

Budowę właściwego pałacu przeprowadziła Maria Eleonora von Dönhoff w latach 1689-1691. W wielkiej sieni znalazły się reprezentacyjne, dwubiegowe, dębowe schody. Wnętrza ozdobiły polichromowane, drewniane stropy, sztukaterie, malowane olejno plafony, dekoracyjne kominki i piece. W tym samym czasie wzniesiono również dwa ciągi budynków gospodarczych z bramą przejazdową, tworzące wewnętrzny dziedziniec, z widokiem na Jezioro Sztynorckie. W XIX wieku znacząco przebudowano i rozbudowano pałac. Rozebrano zabudowania gospodarcze. Jedynie wykorzystując mury fundamentowe dawnego browaru wzniesiono spichlerz nieopodal pałacu, który znajduje się tu do dziś. Do głównego budynku dobudowano dwa skrzydła, rozciągając pałac wzdłuż. Zachodnie skrzydło zamknęła wieża. Od ogrodu do naroży dobudowano alkierzowe wieże.

Centralną część stanowi pałac rodziny von Lehndorff, otoczony od północnej strony rozległym 18-hektarowym parkiem z okazami kilkusetletnich lip, buków, a przede wszystkim z wspaniałymi, ponad 600-letnimi, dębowymi alejami.

W parku na końcach alei dębowej równoległej do pałacu wzniesiono od wschodu neoklasycystyczną herbaciarnię, a od zachodu neogotycką kaplicę. Warte zobaczenia jest zdewastowane obecnie mauzoleum Lehndorffów w kształcie ośmiobocznej rotundy. Obiekt znajduje się na półwyspie pomiędzy jeziorem Sztynorckim a jeziorem Łabap.

Ostatni właściciel pruskiego majątku – Henryk von Lehndorff należał do antyhitlerowskiego spisku, którego celem miało być przeprowadzenie zamachu na Adolfa Hitlera w Wilczym Szańcu w pobliskiej Gierłoży.

Okolice Sztynortu są idealnymi terenami dla turystyki rowerowej, jeździeckiej. W porcie jest możliwość wypożyczenia sprzętu turystycznego i rekreacyjnego.

Pałac rodu Lenhdorffów

Mapa google
ReklamaA1 - Ognisty Ptak Dzień Kobiet