Polowa kwatera HimmleraPolowa kwatera Himmlera

Atrakcja poza szlakiem WJM
0 0 6013

Hochwald - polowa kwatera Heinricha Himmlera – wysokiego dygnitarza III Rzeszy, szefa owianego złą sławą SS i Policji, znajduje się w miejscowości Pozezdrze, obok trasy Węgorzewo - Giżycko. Składa się z kilku obiektów ochronnych, zniszczonych przez wycofujące się z tego terenu niemieckie oddziały. Wszyscy znają „Wilczy Szaniec” jednak mało kto wie, że równie imponującą kwaterę obronną posiadał również szef SS Heinrich Himmler.

Budowę bunkra Himmlera ukończono w 1941 r. Znajduje się ukryty w lesie, jak większość tego typu obiektów. Grubość ścian i stropu dochodzi do 2 metrów.

Cała kwatera Himmlera to spory kompleks składający się z 9 budynków - 5 schronów o dwumetrowej konstrukcji stropu i ścian, niedużego podziemnego garażu, dwóch ceglanych wartowni i schronu specjalnego -należącego do Heinricha Himmlera. Teren otoczony był zasiekami oraz wieżami strażniczymi. Wszystkie schrony zostały zniszczone przez wycofujące się przed Armią Czerwoną wojska niemieckie. Wśród tych zrujnowanych obiektów najlepiej zachował się schron Himmlera.

Polowa kwatera Himmlera - zdjęcie
+ 50 zdjęć

Polowa kwatera Himmlera

Węgorzewo, Pozedrze

Mapa google
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy