Ruiny Mostu kolejowego w UkcieRuiny Mostu kolejowego w Ukcie

Atrakcja poza szlakiem WJM
0 0 1593

Kolejny, niezwykle ciekawy zabytek transportu kolejowego, który możemy obejrzeć na Mazurach. Niestety obecnie to tylko ruiny, jednak pokazują nam jak bardzo niegdyś dbano także o rozwój gospodarczy i transportowy Prus Wschodnich.

Zachęcamy do obejrzenia mostu kolejowego w Ukcie na Mazurach. Obecnie obiekt znajduje się w stanie ruiny – most został zniszczony pod koniec II wojny światowej. Ruiny mostu kolejowego w Ukcie to pozostałości dawnej linii kolei, jednotorowej Mrągowo – Ruciane-Nida. Jej otwarcie nastąpiło w 1898 r. Linia przebiegała m.in. przez: Wierzbowo, Piecki i Krutyń. Na trasie, aż do zakończenia II wojny światowej, odbywał się regularny ruch pasażerski i towarowy.

Niestety, jak wiele innych zabytków na Mazurach, także most kolejowy w Ukcie mocno ucierpiał podczas ostatniej wojny światowej.

W 1945 r., po tym jak cofające się oddziały niemieckie wysadziły dwa mosty na odcinku Mrągowo – Piecki, linia została zamknięta i częściowo rozebrana przez wojska radzieckie. Obiekt mostowy w Ukcie nigdy nie został odbudowany. Pozostał jako stała ruina i niemy świadek dawnej historii transportu kolejowego Prus Wschodnich. Obecnie jedynymi pozostałościami po tej linii kolejowej są widoczne nasypy w głębi lasu i wśród pól.

Ruiny Mostu kolejowego w Ukcie - zdjęcie
+ 7 zdjęć

Ruiny Mostu kolejowego w Ukcie

Ukta, nad rzeką Krutynia

Mapa google
ReklamaA1 - Ognisty Ptak Dzień Kobiet