Rzeka KrutyniaRzeka Krutynia

Atrakcja na szlaku WJM
0 0 7403

Krutynia to szlak uznawany za jeden z najpiękniejszych szlaków nizinnych Europy. Jest bardzo ciekawy i zróżnicowany, przebiega przez Puszczę Piską, a od Jez. Mokrego także przez Mazurski Park Krajobrazowy. Długość szlaku wynosi 102 km, w tym 60 km to woda stojąca.

Nie jest rzadkością spotkanie na trasie spływu orła bielika lub orła przedniego. Warto zwrócić uwagę na występujące w wodzie gąbki i krasnorosty tworzące na kamieniach "krwawe plamy". Brzegi porośnięte wspaniałymi dębami i wysokimi sosnami. Szlak prowadzi przez kilkanaście jezior połączonych krótkimi rzekami (strugami), objętych wspólnym mianem rzeki Krutyni. W latach 50 - 70 ubiegłego wieku pływał nim Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II.

Kto chociaż raz przemierzył ten szlak, ten zgodzi się, że jest on jednym z najpiękniejszych w Polsce.

Rzeka Krutynia rozpoczyna swój bieg na Pojezierzu Mrągowskim, wypływa z Jeziora Warpuńskiego, przecina jeziora na Równinie Mazurskiej i kończy bieg w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Szlak prowadzi przez kilkanaście jezior połączonych krótkimi rzekami, które objęto wspólną nazwą Krutynia. Cały szlak to niemal 102 kilometry oznakowanych tras, wijących się przez malownicze tereny, począwszy od Sorkwit, a skończywszy na Rucianem-Nidzie. Na szlaku czeka na nas 10 stanic wodnych PTTK, gdzie możemy odpocząć, zjeść i skorzystać z noclegów.

Ponad połowa szlaku biegnie na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, a wyznaczona trasa przebiega w sąsiedztwie 10 rezerwatów przyrody.

Odcinek szlaku od miejscowości Krutyń do Ukty jest uważany za jeden z najpiękniejszych. W początkowej części szlaku, nad jeziorami znajdziemy urokliwe i odosobnione plaże, pola namiotowe i kempingi, a także lokale, w których można smacznie zjeść. Ale szlak Krutyni to nie tylko przyroda, płynąc nim, warto zatrzymać się kilka razy i przyjrzeć także pamiątkom historii. Począwszy od grodziska w Zyndakach staropruskiego plemienia Galindów, przez klasztor starowierców w Wojnowie, po schrony i umocnienia obronne z czasów I i II wojny światowej w Rucianem-Nidzie. Duże wrażenie robi też zabytkowa śluza Guzianka.

Głębokość rzeki Krutynia wynosi przeciętnie 65 cm, dno rzeki jest porośnięte wodorostami i liliami wodnymi, a jej brzegi są dostępne, piaszczyste. Jest w niej mnóstwo ryb i raków, stanowi więc miejsce wypoczynku  wszystkich uprawiających sport wędkarski i wodny.

Kto zawita na Krutyni raz, będzie wracał wielokrotnie. Oszałamiająca zieleń, śpiew ptaków, eteryczny zapach lasu, kojący spokój i cisza na mniej uczęszczanych odcinkach szlaku.

Rzeka Krutynia - zdjęcie
+ 136 zdjęć

Rzeka Krutynia

Mapa google
ReklamaA1 - port 69