Rzeka PisaRzeka Pisa

Atrakcja na szlaku WJM
0 0 6485

Pisa jest prawym dopływem Narwi i znajduje się w dorzeczu Wisły. Stanowi szlak wodny łączący Wielkie Jeziora Mazurskie z Narwią na jej 181 kilometrze. Długość całkowita rzeki wynosi ok. 80 km, a z częścią żeglowną jezior mazurskich 142 km. Ciekawostką jest to, iż jest to jedyna rzeka w tej części Europy, która płynie od początku do końca w kierunku południowym

Pisa swój początek bierze z Wielkich Jezior Mazurskich, dokładnie z jeziora Roś w Piszu. Malowniczo płynie przez wschodnią część Puszczy Piskiej oraz Równinę Kurpiowską i jako prawy dopływ wpada do Narwi na wysokości Nowogrodu. W Piszu rzeka jest uregulowana. Znajdują się nad nią hotele, restauracje, wypożyczalnie sprzętu. Bardzo ładnie wygląda z kładki dla pieszych. Na całej jej długości znajdziemy wiele pól biwakowych, ponieważ Pisa jest również kajakowym szlakiem wodnym.

W Puszczy Piskiej znajdują się jej prawe dopływy: Barłoga, Rybnica, Rudna oraz najważniejszy z nich - Kanał Turośl. Z lewej strony do rzeki wpadają wody: Szparka, Pisza Woda, Bogumiłka, Wincenta i Skroda. Pisa ma II klasę czystości wód.

Główne rzeki wpływające do Wielkich Jezior Mazurskich i zasilające Pisę: Krutynia, Orzysza, Święcek, Wężówka. Pisa na całej swej długości jest szlakiem żeglownym. Dość głęboka – dochodzi do 2 metrów. Rzeka wije się i silnie meandruje. Przepływa przez tereny obszaru Natura 2000 Ostoja Piska. Górny odcinek Pisy obfituje w okonia, płoć, bolenia oraz wędrujące duże okazy leszcza. W środkowym biegu rzeki przeważają okazy bolenia, kleń, jaź, certa i brzana. Dolny odcinek rzeki jest bardziej urozmaicony gatunkowo. Pojawiają się tutaj gatunki ryb typowe dla rzeki Narew, m.in. szczupak, sum, sandacz.

Przy rzece bytuje wiele gatunków ptaków i ssaków.

Rzeka Pisa - zdjęcie
+ 18 zdjęć

Rzeka Pisa

Mapa google
ReklamaA1 - Gertis