Schron bierny Regalbau 502Schron bierny Regalbau 502

Atrakcja na szlaku WJM
0 0 4797

Jedyny tego typu schron bierny w Polsce. Znajduje się w Piszu przy ul. Niskiej. Dzięki staraniom Stowarzyszenia "Piska Pozycja Ryglowa" wnętrze obiektu zostało wyremontowane i można je teraz zwiedzać. W 2007 został wpisany do Rejestru Zabytków. Wewnątrz bunkra powstała niezwykle ciekawa ekspozycja militarno-historyczna, którą można oglądać za darmo.

Obiekt wchodził w skład Piskiej Pozycji Ryglowej, usytuowanej pomiędzy jeziorami Brzozolasek i Roś. Budowa obiektów trwała od 1939 r. do 1944 r. W tym okresie fortyfikowano Pisz od strony południowo-wschodniej, skąd spodziewano się ataku nieprzyjaciela. Będąc głównym schronem w zespole ośmiu piskich schronów wojskowych, pełnił funkcję stanowiska dowodzenia odcinka Punkt Oporu Pisz.

Schron w Piszu przeznaczony był dla dwóch drużyn piechoty (około 30 żołnierzy). Składa się z dwóch połączonych pomieszczeń pogotowia (przebywała w nich załoga). Do nich można było wejść po przejściu przez śluzę przeciwgazową. Z prawego pomieszczenia pogotowia korytarz prowadził do wieży obserwacyjnej, która posiada pancerną kopułę. Schron należał do kategorii odporności B-neu - ściany zewnętrzne i strop mają 2 m grubości.

Zwiedzanie schronu możliwe, po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym - tel. 695 75 36 37

Schron bierny Regalbau 502 - zdjęcie
+ 7 zdjęć

Schron bierny Regalbau 502

Pisz, ul. Olsztyńska

tel. 695 75 36 37

Mapa google
ReklamaA1 - Wioska Surfów