Schrony BojoweSchrony Bojowe

Atrakcja poza szlakiem WJM
0 0 4031

Miłośnicy historii będąc na Mazurach z pewnością chętnie odwiedzą Giżycki Region Umocniony. Warto tam obejrzeć również pozostałość dwóch schronów bojowych w okolicach miejscowości Przerwanki. Po odrzuceniu przez Niemcy zakazu militaryzacji na Mazurach rozpoczęto budowę umocnień wojskowych. W latach 1936-37 powstał Giżycki Region Umocniony, którego część stanowiły również schrony bojowe w Przerwankach.

Obecnie to tylko ruiny tych budynków, które zostały wysadzone przez żołnierzy Armii Czerwonej. Warto jednak wiedzieć, że w tym rejonie toczyły się walki. Niemcy długo bronili się w schronach. Rosjanie ich nie zdobyli ponieważ przeciwnik w końcu opuścił ten rejon umocnień.

Warto tu zwrócić uwagę na schron Regelbau 1, który położony jest na wzniesieniu niedaleko śluzy, oraz schron dowódcy kompanii Regelbau 2a będący jednym z dwóch tego typu schronów na terenie Giżyckiego Rejonu Umocnionego. Schrony choć zniszczone przez wysadzenie w powietrze nadal nieźle się zachowały. Można je nie tylko obejrzeć ale i wejść do środka. Niestety nie są w najlepszym stanie wizualnym (liczne ślady dewastacji).  Fortyfikacje Giżyckiej Pozycji Polowej (255 schronów) oraz wysunięte przed nie ponad 230 schronów bojowych Obszaru Ufortyfikowanego Giżycko (zwanego Giżyckim Rejonem Umocnionym) przebiegają linearnie w zagęszczeniu 5-7 schronów na kilometr frontu i z wyjątkiem terenów obecnie porośniętych lasem są dobrze widoczne w terenie.

Schrony Bojowe

Przerwanki

Mapa google
ReklamaA1 - Gertis