Śluza Bajory DługopoleŚluza Bajory Długopole

Atrakcja poza szlakiem WJM
0 0 4891

Kolejna nieukończona śluza na projektowanym przez Niemców Kanale Mazurskim, która miała łączyć Wielkie Jeziora Mazurskie z Morzem Bałtyckim. Niestety inwestycje nigdy nie została zrealizowana a pozostałością po niej są nie ukończone w większości śluzy i elementy architektury planowanego obiektu.

Śluza Długopole znajduje się na 18,7 km od początku kanału. Śluza typu komorowego wykonana z żelbetonu. Dokowa o długości całkowitej – ok. 66 m, długość użytkowa komory śluzy - 45 m, szerokość - 7,7m. Spad wody 6,5m.

Budowę rozpoczęto po 1935 roku. Wykonano zaledwie część korpusu budowli. Stan zaawansowania obiektu oceniany jest na 40%. W porównaniu do poprzednich obiektów Kanału Mazurskiego, tu prace zostały zaawansowane w niewielkim stopniu, istniejące fragmenty budowli są niskie i nie robią zbyt imponującego wrażenia.

Do obiektu trudno jest dotrzeć. Prowadzi tam droga z miejscowości Bajory Wielkie. Jednak samochodem dojedziemy jedynie do usypanej na Kanale grobli z niewielkim upustem. Do samej śluzy dojść możemy pieszo przez prywatne podwórko gospodarstwa.

Śluza Bajory Długopole - zdjęcie
+ 6 zdjęć

Śluza Bajory Długopole

Mapa google
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy