Śluza Bajory MałeŚluza Bajory Małe

Atrakcja poza szlakiem WJM
2 0 6555

Kolejna, nieukończona śluza na szlaku projektowanego przez Niemców Kanału Mazurskiego, który miał połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie z Bałtykiem. Stan prac oceniona na 70 procent. W czasie ostatniej wojny obiekt ten został wysadzony w powietrze.

To kolejna pozostałość po planowanej wielkiej inwestycji hydrotechnicznej, która miała łączyć mazurskie jeziora z Morzem Bałtyckim. Niestety wojna przerwała te plany, a po 1945 r. nikt już do tego ciekawego projektu nie powrócił.

Śluza znajduje się w miejscowości Bajory Małe na Mazurach i jest elementem projektowanego Kanału Mazurskiego. Nie została jednak ukończona ze względu na wybuch II wojny światowej. Obecnie w Bajorach Małych można oglądać zabudowania śluzy z dwiema wieżami, w których miały znajdować się urządzenia obsługujące obiekt. Obiekt znajduje się na 15,15 km od początku Kanału Mazurskiego. Śluza typu komorowa, żelbetowa, dokowa o długości całkowitej – ok. 66m, długość użytkowa komory śluzy – 45 m, szerokość - 7,7 m. Spad wody– 10,5 m.

Budowę rozpoczęto po 1935 roku. Planowany był tu jeden zbiornik oszczędnościowy. Obecnie w śluzie nie ma zamknięć, mechanizmów, wyposażenia awanportów (miejsc do cumowania barek oczekujących na śluzowanie). Brak jest również połączenia z korytem kanału. Śluza posiada dwie sterówki. Na „głowie dolnej” zaprojektowany był most drogowy żelbetowy.

Śluza Bajory Małe - zdjęcie
+ 62 zdjęć

Śluza Bajory Małe

Mapa google
ReklamaA1 - Wioska Surfów