Śluza PrzerwankiŚluza Przerwanki

Atrakcja poza szlakiem WJM
0 0 5504

Śluza znajduje się na rzece Sapinie, we wsi Przerwanki. Została zbudowana w 1910 r. Powstała w celu regulacji poziomów wody w czasie budowy Kanału Mazurskiego. Obiekt ten miał połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie z rzekami: Łyną, Pregołą oraz Morzem Bałtyckim.

Na Przerwance rzadko śluzują żeglarze ponieważ na rzece Sapinie nie wolno korzystać z silnika. Tymczasem dotarcie na jezioro Gołdapiwo ze szlaku Wielkich Jezior zajmuje cały dzień, zwłaszcza większym jachtem.

Jest jedyną w Polsce śluzą funkcjonującą na rzece nie posiadającej statusu drogi wodnej najniższej nawet klasy. Rzeka Sapina jest jedynie szlakiem żeglarskim, kończącym się na jeziorze Gołdopiwo (powyżej tego jeziora jest szlakiem tylko kajakowym). Możliwa jest zazwyczaj do pokonania dla jachtów o zanurzeniu rzędu nie większym niż 0,5 m. Śluza jest jednokomorowa, murowana z cegły, z drewnianymi wrotami otwieranymi mechanizmem napędzanym ręcznie. Obiekt o długości 25 m, szerokości 4 m. Różnica poziomów wody dochodzi do ok.1 m.

Koło Przerwanek, w rejonie wsi Jasieńczyk znajdują się tereny wpisane do centralnego rejestru terenów uzdrowiskowych Polski ze względu na lecznicze walory powietrza. W czasie przeprawy śluzą, można podziwiać ruiny umocnień z czasów II wojny światowej oraz schron z tego samego okresu na trasie kanału.

Sama rzeczka Sapina jest niezwykle urokliwym szlakiem kajakowym. Szlak wodny ma długość prawie 37 km. Spływ kajakowy jest możliwy od miejscowości Kruklin nad jeziorem o tej samej nazwie i liczy 35 kilometrów. Prowadzi w połowie rzeką, w połowie przez jeziora. Na jego pokonanie trzeba przeznaczyć około dwóch dni.

Godziny otwarcia

maj–październik: codziennie – 9:00 – 17:00.

Śluza Przerwanki - zdjęcie
+ 9 zdjęć

Śluza Przerwanki

Mapa google
ReklamaA1 - Piękny Brzeg