Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii PANStacja Badawcza Instytutu Parazytologii PAN

Atrakcja poza szlakiem WJM
1 0 3962

Stacja badawcza bardzo często występująca pod nazwą Ferma Jeleniowatych w Kosewie Górnym. Piękne, pouczające i warte odwiedzenia miejsce na Mazurach. To tu możemy najwięcej dowiedzieć się o zwierzętach zamieszkujących mazurskie lasy w bardzo nietypowy sposób. W Kosewie Górnym, niedaleko Mrągowa, funkcjonuje stacja badawcza Instytutu Przyrody Polskiej Akademii Nauk. Od wielu lat naukowcy zajmują się tu jeleniowatymi. To unikatowa w skali Polski i Europy tego typu placówka.

Instytucja jest również otwarta dla turystów. Zwiedzanie fermy Instytutu daje szansę na bliski kontakt z zaprzyjaźnionymi jeleniami, danielami oraz muflonami i ich bardziej dzikimi współtowarzyszami.

To niebywała okazja zobaczyć te zwierzęta praktycznie w ich środowisku naturalnym. W budynku stacji funkcjonuje Muzeum, gdzie można obejrzeć bogate zbiory poroża tych zwierząt oraz piękne fotografie. Po obiekcie i zbiorach oprowadzają i opowiadają przewodnicy. Dodatkowo można tu usiąść i w ciemności posłuchać odgłosów lasu pośród podświetlanych zdjęć i filmów przyrody.

Kolejną atrakcją jest wyprawa z przewodnikiem po pastwiskach zwierząt, gdzie można spotkać stada jeleniowatych. Tu uwaga – wyprawa przebiega terenem pagórkowatym. Warto odpowiednio się ubrać. Nie wolno używać parasoli gdy pada deszcz (te płoszą zwierzęta) oraz używać dziecięcych wózków (dzieci trzeba będzie nieść na rękach).

Terminy otwarcia

  • Stacja Badawcza jest udostępniona do zwiedzania od 1 maja do 31 sierpnia (oprócz poniedziałków) w godzinach od 10.00 do 17.00. Zwiedzający powinni zaopatrzyć się w odpowiednie, wygodne do zwiedzania w terenie obuwie i ubiór.

Cennik

  • bilet normalny; dorośli indywidualnie - 15 zł
  • bilet ulgowy; dzieci i młodzież szkolna (indywidualnie oraz w grupach) - 10 zł
  • bilet normalny; dorośli grupy zorganizowane (20-50 osób), studenci, renciści i emeryci - 12 zł
  • organizacja ogniska - 50 zł
  • dzieci poniżej 3 lat oraz piloci i opiekunowie grup są zwolnieni z opłat (wraz z każdą grupą odwiedzających wyrusza, opiekujący się nią oraz zwierzętami przewodnik, nie wymaga to dodatkowej opłaty)

Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii PAN


tel. 89 742 43 80

przejdź do wwwwiadomośćMapa google
ReklamaA1 - Strefa Kibica Sztynort