Stadnina Koni KierzbuńStadnina Koni Kierzbuń

Atrakcja poza szlakiem WJM
0 0 3170

Majątek Kierzbuń figuruje w rejestrze zabytków województwa warmińsko-mazurskiego jako przykład „małej rezydencji wiejskiej”. Znajdująca się tu Stadnina Koni Kierzbuń posiada Certyfikat Ośrodka najwyższej, I kategorii, nadany przez Polski Związek Jeździecki.

Ośrodek mieści się w zabudowaniach historycznego gospodarstwa, które funkcjonowało tu od 1378 r. W tym roku rycerz, niejaki Bartolomeus von Kirschbaum otrzymał w akcie lokacji ok.1000 włók dziewiczych leśnych terenów pruskich. Bartolomeus przed śmiercią podzielił majątek pomiędzy synów i tak od jego imienia powstały Bartołty Wielkie i Małe oraz od nazwiska - Kierzbuń. Bartolomeus został też zobowiązany wybudować Kościół w Bartołtach Wielkich.

Przez te kilka wieków majątek przechodził przez różne ręce. Do końca XIX w. Kirschbaum przez około 200 lat należał do polskiej rodziny Zielazkowskich, która wsławiła się pomagając powstańcom styczniowym.

Następnym właścicielem, już w początku XX w. był Kurt Groddeck, oficer niemiecki. Hodował bydło i konie, użytkował też gorzelnię. Miał centralne ogrzewanie w domu, ok. 50 pracowników rolnych, piękny park i staw. Pod koniec ostatniej wojny światowej Groddeck uciekł do Niemiec, a Kierzbuń jak większość podobnych majątków – został po prostu PGR-em. Od 1994 r. w rękach obecnych właścicieli.

W osadzie Kierzbuń mieszka na stałe 27 osób i... niemal 80 koni. Stadnina składa się z kompleksu 10 budynków i ziemi, w całości otoczonych lasami ciągnącymi się aż pod Szczytno. Ośrodek otaczają przepastne warmińskie lasy i urokliwe jeziora.

Przy stadninie można wynająć pokoje z łazienkami. Przewidziano noclegi na 50 osób. W stadninie znajduje się m.in. sauna, solarium i siłownia, sala konferencyjna i sala kominkowa, a także kryta ujeżdżalnia, hipodrom i plac zabaw.

Co można obejrzeć w okolicy?

  • Sam dworek kierzburzański oraz park ze stawem i ruinami kapliczki przydworskiej.
  • Ruiny dworu, ruiny dworu oraz okalający je park ze stawem – Pyrk  -2km, Południewo - 3,5 km.
  • Młyn wodny i niesamowity stary cmentarz - Klimkowo - 3km.
  • Okazały rezerwat cisów wraz z zabytkowym dębem i dzwonkiem na trwogę – Leszno – 5 km.
  • Kościół w stylu barokowym, pw. Św. Jakuba - Bartołty Wlk. 2,5km.
  • Synagoga w Barczewie przy ul. Kościuszki 9 i pozostałe kościoły - Barczewo -15 km.
  • Zabytkowe kościoły oraz browar piwny - Biskupiec - 15 km.
Stadnina Koni Kierzbuń - zdjęcie
+ 25 zdjęć

Stadnina Koni Kierzbuń

Kierzbuń 6, Barczewo

tel. 604 120 607
tel. 89 514 34 91

przejdź do wwwprofil facebookwiadomośćMapa google
ReklamaA1 - Ognisty Ptak Dzień Kobiet