Stado Ogierów w KętrzynieStado Ogierów w Kętrzynie

Atrakcja poza szlakiem WJM
0 0 2630

Wspaniałe miejsce na Mazurach dla miłośników przyrody i koni. To właśnie tu, w Kętrzynie, można zobaczyć jedną z najstarszych oraz najdłuższej stajni ogierów. Do tego oczywiście jest możliwość przejażdżki konnej lub bryczką.

Kętrzynie Stado Ogierów jest jednym z najdłuższej funkcjonujących w Europie tego typu instytucji. Posiada też najdłuższą stajnię – ma 200 metrów długości i 162 boksy dla koni. Powstała w 1877 r. i działa do dnia dzisiejszego. Obiekt znajduje się praktycznie w samym centrum miasta, w bliskim sąsiedztwie jeziorka miejskiego. Do 1945 r. placówka zajmowała się hodowlą konia wschodnio-pruskiego. W czasie wojny stado zostało ewakuowane i do stajni nie powrócił ani jeden ogier tej rasy. Obecnie przebywają tu konie różnych ras szlachetnych.

Będąc w Kętrzynie warto tu zajrzeć, ponieważ jest możliwość zwiedzenia tej zabytkowej i najdłuższej w Europie stajni. Ponadto możliwe są przejażdżki konne po pięknej okolicy Kętrzyna, nauka jazdy na koniu, przejażdżki bryczkami. Stadnina dla turystów organizuje przejażdżki zaprzęgami. Wyjazdy bryczkami do Św. Lipki, gdzie znajduje się zabytkowa barokowa bazylika i klasztor ojców Jezuitów oraz do Wilczego Szańca w Gierłoży - głównej kwatery Hitlera z II Wojny Światowej. Możliwe jest zwiedzanie zabytków architektonicznych połączone z piknikami i biwakami.

Na terenie obiektu znajduje się również galeria, gdzie prezentowane są zabytki i obrazy związane ze stadniną ogierów. Organizowane są tu także zawody i pokazy o randze światowej. Podczas pokazów konnych najbardziej emocjonująca jest tzw. poręcz, polegająca na złączeniu w rzędzie kilkunastu ogierów zimnokrwistych.

Stado z Kętrzyna ustanowiło rekord świata, który wynosi 22 ogiery.

Stado Ogierów w Kętrzynie - zdjęcie
+ 40 zdjęć

Stado Ogierów w Kętrzynie

Kętrzyn, ul. Bałtycka 1


tel. 89 752 51 71

profil facebookwiadomośćMapa google
ReklamaTSA