Stara Kuźnia z podcieniamiStara Kuźnia z podcieniami

Atrakcja poza szlakiem WJM
0 0 3787

Urokliwie zatopiona w mazurskim krajobrazie niewielka wieś Brożówka kryje wspaniale zabytki. Najbardziej znana jest z XIX wiecznego dworku, w którym urzędował w czasie II wojny światowej szef SS i Gestapo - Henrich Himmler. Jest tu jednak jeszcze jeden ciekawy zabytek do obejrzenia. To budynek dawnej kuźni z 1898 r., wykonany na wzór pruski, z czerwonej cegły. Lokowany na planie litery T. Charakteryzuje się dwustronnym i spadzistym dachem wyposażonym w niewielką wieżyczkę na szczycie.

Obiekt dwupiętrowy z charakterystyczną, ciekawą architektonicznie piętrową dobudówką, ze spadzistym i dwustronnym dachem. Ciekawostką są usadowione tu podcieniowe łuki – te również wykonane są z czerwonej cegły. Niedaleko znajdują się zabudowania dworskie z XIX-wieku na planie litery L. Parterowy budynek (w części piętrowy) został zbudowany w stylu późnoklasycystycznym z elementami neogotyku.

Kompleks pałacowo-dworkowy położony jest w malowniczej okolicy z widokiem na jezioro Brzozówka. Budynki gospodarcze wybudowano z granitowych kamieni i cegieł. Obok dworku znajduje się park, z którego jest dostęp do jeziora. Dworek posiada dwa sąsiadujące ze sobą wejścia główne z tzw. łukiem Tudorów. W obiekcie tym – XIX-wiecznym dworku urzędował w czasie II wojny światowej Henrich Himmler – wysoki urzędnik nazistowskich Niemiec i szef SS oraz Gestapo.

Stara Kuźnia z podcieniami

Kruklanki, Brożówka

Mapa google
ReklamaA1 - Strefa Kibica Sztynort