Wieża Ciśnień w RynieWieża Ciśnień w Rynie

Atrakcja na szlaku WJM
0 0 4168

Niewielki, malowniczo położony na Mazurach Ryn słynie głównie z odrestaurowanego zamku krzyżackiego, który obecnie pełni funkcję hotelową. Będą jednak w tym miasteczku warto również zwrócić uwagę na XIX-wieczną wieżę ciśnień. To wspaniały punkt widokowy na piękną panoramę okolic Rynu.

Obiekt został wybudowany pod koniec XIX wieku. Jest dość ciekawie usytuowany na wzgórzu i znajduje się na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego. W czasach swojej użyteczności publicznej był częścią miejskiego systemu wodociągów. Na szczęście wieża ciśnień w Rynie nie podzieliła losu wielu tego typu obiektów w Polsce. Zamiast spokojnie sobie niszczeć, wieża ciśnień jest wykorzystywana turystycznie i stanowi jedną z ciekawszych wizytówek Rynu.

W 2019 r. obiekt przeszedł dość rozległy remont. Wykonano niezbędne prace remontowo – budowlane wieży. Została zainstalowana winda osobowa wewnątrz budynku. Dobudowano taras widokowy i sanitariaty. Wieża jest też przystosowana dla osób niepełnosprawnych - wykonano dla nich specjalny podnośnik.

Wieżę wyposażono w taras widokowy. Z niego rozciąga się rozległy widok na panoramę Rynu i okolic, jeziora Ołów i Ryńskie oraz pokrzyżacki zamek. Wokół wieży utwardzono chodnik, postawiono ławeczki i zasadzono sporo elementów zielonych. Teren z zewnątrz został oświetlony.

Wieża Ciśnień w Rynie

Ryn

Mapa google
ReklamaA1 - Gertis