Wieża widokowa Las Ochronny SzastWieża widokowa Las Ochronny Szast

Atrakcja poza szlakiem WJM
0 0 3300

W sercu Puszczy Piskiej znajduje się wieża widokowa „Las Ochronny Szast”. Rozciąga się z niej widok na pobliskie lasy, przez które w roku 2002 przeszedł huragan. Ta drewniana konstrukcja mierzy 7 metrów. Atrakcja jest udostępniana zwiedzającym w każdy dzień tygodnia, a jednorazowo na niej może przebywać nie więcej niż 12 osób. Obiekt ogólnodostępny, wstęp na wieżę jest bezpłatny.

Jak dotrzemy samochodem?

Aby dotrzeć na miejsce, należy z miejscowości Pogobie Średnie (koła Pisza) drogą szutrową kierować się na wschód. Po dotarciu do parkingu „Szast” resztę drogi pokonamy pieszo lub rowerem. Przy drodze znajdują się tabliczki informacyjne. Pomocne będzie również kierowanie się niebieskim szlakiem rowerowym.

Opcja rowerowo - piesza

Alternatywną trasą jest start w lesie miejskim w Piszu (wylot z Pisza w kierunku do Pogobia Średniego, droga przebiega przez ścieżkę przyrodniczo - leśną „Brzeziny - Szast”) – drogą szutrową (około 12km) kierujemy się na południe, aby dotrzeć do parkingu Szast. Stamtąd podobnie jak w opcji „samochodem” dotrzemy na miejsce kierując się tabliczkami informacyjnymi.

Lesie Ochronnym Szast

Huragany na terenie Puszczy Piskiej nie są niczym nadzwyczajnym. Źródła historyczne donoszą o licznych dużych klęskach wiatrołomów, które dotknęły ten obszar. Jednak to, co wydarzyło się w Nadleśnictwie Pisz dnia 4 lipca 2002 roku zaskoczyło wszystkich. Huragan uszkodził drzewostany na powierzchni ponad 12000 ha. Szkody przybrały rozmaite formy. Od pojedynczych złomów i wywrotów, pochylonych drzew lub grup drzew, po całkowicie otwarte, wielohektarowe powierzchnie. Następstwem huraganu było utworzenie Lasu Ochronnego „Szast", który został powołany w 2003 roku przez Ministra Środowiska. To obszar około 475 ha wyłączony z wszelkich zabiegów gospodarczych, na którym pozostawiono wszystkie wywrócone, połamane i uszkodzone drzewa. Las ten przeznaczony jest do odbudowy na drodze naturalnej sukcesji. Las Ochronny „Szast" ma szczególne znaczenie, jest miejscem prowadzenia badań przyrodniczych i edukacji leśnej społeczeństwa.

W celu ułatwienia obserwacji procesów przyrodniczych, jakie tam zachodzą, wybudowano drewnianą wieżę widokową oraz wysoki pomost - galerię nad Pisą.

Grupy zorganizowane mogą odwiedzić "Szast" pod opieką przewodnika z Nadleśnictwa Pisz.

Wieża widokowa Las Ochronny Szast - zdjęcie
+ 20 zdjęć

Wieża widokowa Las Ochronny Szast

Mapa google
ReklamaA1 - Strefa Kibica Sztynort