Wilcze LotniskoWilcze Lotnisko

Atrakcja poza szlakiem WJM
3 0 16818

Od sezonu 2021, na wszystkich miłośników militariów i lotnictwa na Mazurach czeka wspaniała atrakcja. Wilcze Lotnisko (wcześniej filia Muzeum Dywizjonu 303) zlokalizowano przy drodze Kętrzyn - Gierłoż i jest to znakomite uzupełnienie dla wszystkich odwiedzających Wilczy Szaniec.

Na terenie Wilczego Lotniska mogą Państwo zobaczyć bardzo intersującą wystawę w ramach, której zaprezentowane jest wiele wyjątkowych pamiątek po polskich dywizjonach w tym nr 1 Bitwy o Anglię, czyli Dywizjonie 303. Jak wskazują twórcy tego muzeum, znajdziemy tu również samolot Hawker Hurricane pochodzący z planu filmowego “Dywizjon 303 - Historia Prawdziwa”. Oprócz myśliwca również można dojrzeć słynne rowery na których jeździli polscy piloci z Dywizjonu 303.

Wystawa należy do największych w Polsce ekspozycji dotyczących Luftwaffe oraz innych niemieckich formacji wojskowych.

Muzeum podzielone jest na dwa działy – dział lotnictwa aliantów oraz dział lotnictwa niemieckiego. W części alianckiej największy nacisk jest na eksponaty związane z Dywizjonem 303. Można zobaczyć mundury oraz kombinezony sił powietrznych. Wśród nich jeden z manekinów jest przebrany w strój lotnika wraz z oryginalnym spadochronem zachowanym od 1940 roku.

Część ekspozycji o niemieckich pilotach z czasów II wojny światowej rozpoczyna się od szczegółowej mapy Polskiej z oznaczonymi miejscami bitew, które miały miejsce w latach 1939-1945, a następnie przechodzimy przez plakaty propagandowe III Rzeszy Niemieckiej. Na samym końcu możemy zobaczyć pilotkę Luftwaffe oraz w gablotach różnego rodzaju kombinezony lotników oraz mundury żołnierzy Państw Osi. Największą uwagę przyciąga japoński pilot KAMIKAZE, ze słynną słoneczną flagą opisaną japońskimi modłami oraz żołnierz z Afrika Korps.

Muzeum powstało dzięki współpracy Stanisława Tołwińskiego oraz Muzeum Dywizjonu 303 im. ppłk pilota Jana Zumbacha. 

Najciekawsze sceny z walk powietrznych, archiwalne kroniki i wiele innych ciekawych materiałów filmowych zostaje wyświetlonych w ramach polowego lotniczego kina historycznego. Dodatkowo do dyspozycji odwiedzających filię jest parking, lotniczy PUB z Grillem oraz sklepik z pamiątkami.

Wilcze Lotnisko - zdjęcie
+ 59 zdjęć
ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina