Zabytkowa Wyłuszczarnia Nasion w Rucianem-Nidzie Zabytkowa Wyłuszczarnia Nasion w Rucianem-Nidzie

Atrakcja na szlaku WJM
1 0 2260

Czym jest wyłuszczarnia nasion?

Wyłuszczarnia nasion jest przedsiębiorstwem leśnym, które zajmuje się pozyskiwaniem nasion z drzew iglastych. Szyszki (głownie sosnowe i świerkowe) są zbierane, a następnie suszone w suszarniach. Samą czynność pozyskiwania nasion przeprowadza maszyna zwana wyłuszczarką. Uzyskane nasiona wykorzystywane są przy zakładaniu szkółek leśnych.

Historia

Wyłuszczarnia nasion w Rucianem-Nidzie została zbudowana w latach 1890-1892. Pierwszym właścicielem był Richard Anders (grób do tej pory zachował się na cmentarzu w Rucianem - Nidzie.) Był to  największy tego typu obiekt w Prusach Wschodnich. Przewożono tutaj szyszki nie tylko z całych Prus, ale także Polski i Rosji. Wyłuszczarnia składa się z kompleksu zabytkowych budynków, w skład którego wchodzi m.in. ogromny magazyn, który jednorazowo może się w nim zmieścić 180 ton szyszek. W 2006 r. wyłuszczarnia została zmodernizowana.

Ciekawostki

W czasie drugiej wojny światowej suszono w niej tytoń dla wojska, a także przechowywano wino dla Hermanna Göringa, którego kwatera znajdowała się w nieodległym Szerokim Borze.

Jak zwiedzać?

Nadleśnictwo wychodząc naprzeciw zainteresowanym organizuje na terenie wyłuszczarni spotkania, prelekcje i pogadanki. Pracownicy Nadleśnictwa Maskulińskie zawsze chętnie witają w swoich progach zorganizowane grupy dzieci, młodzieży i dorosłych. W celu zgłoszenia grupy należy skontaktować się z Nadleśnictwem Maskulińskim.

 

Zabytkowa Wyłuszczarnia Nasion w Rucianem-Nidzie  - zdjęcie
+ 69 zdjęć

Zabytkowa Wyłuszczarnia Nasion w Rucianem-Nidzie

Ruciane Nida / Rybacka 1


tel. tel. 87 42 41 600

przejdź do wwwwiadomośćMapa google
ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina