Zabytkowy parowóz OL-49Zabytkowy parowóz OL-49

Atrakcja poza szlakiem WJM
2 0 3712

Jesteś miłośnikiem kolei? Może chciałbyś zobaczyć stary parowóz? Nawet wejść do środka lokomotywy. To jest możliwe w miejscowości Stare Juchy na Mazurach.

Gigantyczny rozwój regionu Mazur był możliwy właśnie dzięki kolei. To rozwój tego środka transportu spowodował rozbudowę mazurskich miast, ożywienie gospodarki i rozbudowę różnego rodzaju przemysłu w tym regionie. Symbolem tamtego kolejnictwa są oczywiście parowozy, które można jeszcze obejrzeć na Mazurach już w formie ekspozycji muzealnych.

Aby zobaczyć jeden z takich parowozów trzeba dotrzeć do Starych Juch. Miejscowość leży pomiędzy Giżyckiem i Ełkiem. Sama stacja położona 18 km od Ełku, przy linii Ełk - Korsze - Olsztyn, parowóz ustawiony jest po lewej stronie torów jadąc z kierunku Ełku, ok. 200 m przed budynkiem stacyjnym. Stoi tu sobie na „zasłużonej emeryturze” parowóz OL-49. Wyprodukowany w Polsce w 1952 r. Jeździł po mazurskich trasach kolejowych do 1993 r. Głównie obsługiwał relację Ełk – Olsztyn.

Lokomotywa została gruntowanie wyremontowana i można ją zwiedzić. Parowóz OL-49 mógł rozwijać maksymalną prędkość do 100 km/h. Waży 150 ton.

Zabytkowy parowóz OL-49 - zdjęcie
+ 14 zdjęć

Zabytkowy parowóz OL-49

ul. Kolejowa, Stare Juchy

Mapa google
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy