Zamek krzyżacki w KętrzynieZamek krzyżacki w Kętrzynie

Atrakcja poza szlakiem WJM
0 0 2967

Po trwającym dwa lata remoncie, w 2020 r. dawny zamek krzyżacki w Kętrzynie został ponownie otwarty dla zwiedzających. Wśród nowych atrakcji mieszczącego się tam muzeum jest multimedialna makieta miasta.

Zamek w Kętrzynie (niem. Rastenburg) został zbudowany przed 1374 rokiem. Miał bronić tej części państwa zakonnego przez zbrojnymi atakami Litwinów, a jednocześnie był ważnym punktem etapowym w krzyżackich wyprawach na Litwę. Urzędował tu prokurator, pełniący funkcje administracyjne, sądownicze i wojskowe.

Po sekularyzacji zakonu w 1525 roku i przekształceniu państwa krzyżackiego w Prusy Książęce, będące lennem polskim, zamek stał się siedzibą starostwa. Był wielokrotnie przebudowywany. Pod koniec II wojny światowej, w 1945 roku został spalony wraz z większością staromiejskiej zabudowy przez Armię Czerwoną. Po odbudowie, prowadzonej w latach 1962-1967, przywrócono mu gotycki charakter.

Kolejny remont obiektu zakończono w 2020 roku. Prace objęły m.in. odnowienie wnętrz, ocieplenie dachu i stropów, wymianę okien i drzwi, termomodernizację i dostosowanie obiektu do obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych i przeciwpożarowych. Odtworzono w formie tzw. trwałej ruiny baszty oraz południowy i wschodni mur obronny. Zakupiono nowe wyposażenie wystawiennicze.

Teraz obiekt można zwiedzać, ponieważ stanowi muzeum. Na wystawach stałych prezentowana jest m.in. sztuka dawna z pałaców, dworów i kościołów Prus Wschodnich, a także zbiory związane z dziejami zamku, miasta i jego mieszkańców. Nowością, która ma przyciągać turystów, jest sala multimedialna z makietą historycznej zabudowy Kętrzyna i wizualizacjami w technologii 3D. W sali znajdują się monitory dotykowe, które mają uzupełniać prezentację m.in. o informacje związane z miejscową architekturą, rzemiosłem i przemysłem, a także wybitnymi mieszkańcami i miejskimi ciekawostkami.

Zamek krzyżacki w Kętrzynie

Kętrzyn, Plac Zamkowy 1

Mapa google
ReklamaA1 - Przystań Nautica