Zamek Krzyżacki w RynieZamek Krzyżacki w Rynie

Atrakcja na szlaku WJM
0 0 9529

Zamek w Rynie czyli nocleg na zamku z dobrym duchem. Obiekt powstał w XIV wieku i był wielokrotnie przebudowywany. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych i znajduje się tu ekskluzywny hotel. Zamek jest pięknie położony między dwoma jeziorami: Ołów i Ryńskim, w samym centrum miasteczka, a u jego stóp znajduje się plaża. Zamek w Rynie wybudował Zakon Krzyżacki w 1377 r.

Najstarsze informacje o krzyżackim zamku, który dał początek osadzie i późniejszemu miastu pochodzą z kroniki Wiganda z Marburga z 1377 roku. Pierwszą fazę budowy wskazuje się na lata drugiej dekady XIV wieku do 1376 roku. Druga faza budowy rozpoczyna się w 1377 roku od założenia murów obwodowych zamku, z potężnym przedzamczem. Zamek w latach późniejszych był również wielokrotnie przebudowywany. W 1657 r., podczas Potopu Szwedzkiego, obiekt spalili Tatarzy. W 1853 władze pruskie przekształciły zamek w więzienie. Jednak w 1881 r. obiekt spłonął. Ponownie odbudowany. W czasie II wojny światowej znajdowało się tu więzienie. Po 1990 r. władze miejskie Ryna sprzedały zamek prywatnemu inwestorowi.

Obecnie zamek ma również 4 skrzydła, odpowiednio nazwane: Komturskie, Rycerskie, Myśliwskie, Więzienne. Każdemu nadano inny wygląd i charakter. Teraz mieści się tu luksusowy hotel. Z zamkiem związana jest legenda o Białej Damie – dobrym duchu, który przynosi szczęści tym, którzy ją zobaczą. Krążą również tajemnicze opowieści o rozległych lochach pod obiektem.

Zamek można zwiedzać z przewodnikiem, mimo iż jest to obecnie obiekt hotelowy.

Godziny zwiedzania zamku w Rynie z przewodnikiem

  • poniedziałek - piątek 10.00 i 13.00
  • soboty i niedziele - godz. 13.00,

Bilety

  • 10 zł dorośli
  • 5 zł dzieci, młodzież, studenci, emeryci i renciści

Bilety do nabycia w Recepcji Hotelu

Zamek Krzyżacki w Rynie - zdjęcie
+ 22 zdjęć

Zamek Krzyżacki w Rynie

Ryn, ul. Plac Wolności 2


tel. 87 429 70 00

przejdź do wwwprofil facebookwiadomośćMapa google
ReklamaA1 - Gertis