jez. Guzianka Wielka

Jezioro na szlaku WJM
13 0 648
powierzchnia
59,60 ha
średnia głębokość
6,50 m
maks. głębokość
25,50 m
długość
2,60 km
szerokość
0,62 km
linia brzegowa
6,5 km

Mimo swojej nazwy nie jest wielkim akwenem na Mazurach. Jest to długie i wąskie jezioro polodowcowe. Przez jezioro Guzianka Mała i Śluzę Guzianka łączy się z jeziorem Bełdany. Można również przepływając kanał pod mostami drogowym i kolejowym w miejscowości Ruciane-Nida wpłynąć na jezioro Nidzkie. Jezioro jest długie i wąskie. Część północna tego akwenu położona nieopodal śluzy jest najszersza. W tej części brzegi są wysokie i strome, otoczone lasami Puszczy Piskiej.

Powierzchnia akwenu to około 59,60 ha, głębokość maksymalna - 25,5 m. Długość : 2,6 km.

Znajdują się tu liczne ośrodki wypoczynkowe. Południowa część ma brzegi niższe - znajduje się tu m.in. port i zabudowania Rucianego-Nida. W środkowa, węższej części możemy zobaczyć ruiny starego tartaku. Wody jeziora zaliczono do drugiej klasy czystości. Większą część linii brzegowej tego mazurskiego jeziora porastają rośliny wodne, takie jak pałka szerokolistna, trzcina i manna wodna. Brzegi Guzianki Wielkiej są porośnięte lasem, oprócz części południowo-zachodniej, w której położona jest miejscowość Ruciane-Nida.

Przez jezioro prowadzi szlak ze śluzy w Guziance na Jezioro Nidzkie. Akwen pełni przede wszystkim rolę "tranzytową" dla żeglarzy.

W wodach jeziora żyją płocie, leszcze, karpie, okonie, szczupaki i węgorze.

+ 24 zdjęć
4°
Niebo zachmurzone Opady: 0mm, Wiatr: 7.5 m/s
Kierunek: Zach Pn Zach
Ciśnienie atmosferyczne: 1028.9 hPa

jez. Guzianka Wielka

Mapa google
ReklamaA1 - MAMRY MIX