jezioro Bełdanyjezioro Bełdany

Jezioro na szlaku WJM
44 0 22952
powierzchniapowierzchnia
944 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
10,00 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
46,00 m
długośćdługość
12,40 km
szerokośćszerokość
2,40 km
linia brzegowalinia brzegowa
34,40 km

Akwen znajduje się w gminie Ruciane-Nida, na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Jezioro malowniczo położone wśród lasów Puszczy Piskiej. Co ciekawe ten zbiornik wodny z biegiem lat zmniejsza swoją powierzchnię. Wymiary jeziora: powierzchnia 9,44 km, długość 12,4 km, szerokość 2,4 km, średnia głębokość 10 m, maksymalna głębokość 46 m.

Na jeziorze znajdują się trzy wyspy. Linia brzegowa w południowej części jeziora posiada bardziej rozwiniętą linię brzegową. Północna część jest mniej urozmaicona. Na zalesionym półwyspie między zatoką i Bełdanami położona jest rekonstrukcyjna osada historyczna - Galindia. Turystów czekają tu niezwykłe atrakcje: kolacje w pieczarach, wyprawy łodziami, opowieści o historii Galindów. Ośrodek składa się z hotelu i restauracji, ale także z nietypowych budowli jak: pieczary, lochy demonów, uroczyska leśne, rytualny krąg kamienny, labirynt Galindów czy skanseny. Na życzenie turystów odtwarzane są obrzędy pruskie.

Akwen na północy łączy się z jeziorem Mikołajskim. Na południu, poprzez wodną śluzę komorową Guzianka, z jeziorem Guzianka Mała i dalej z jeziorem Guzianka Wielka i jeziorem Nidzkim. Przy jeziorze znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych. Akwen jest częścią „jachtostrady” i umożliwia żeglugę pomiędzy Mikołajkami a Rucianem-Nida. Jezioro jest mocno oblegane przez żeglarzy. W północnej części zbiornika wodnego znajduje się wiele przystani żeglarskich.

Jezioro ponadto stanowi odcinek popularnego spływu rzeką Krutynią do Rucianego-Nidy. Jest częścią trasy Żeglugi Mazurskiej.

Ryby występujące w jeziorze: sandacz, szczupak, okoń, węgorz, leszcz, płoć.

jezioro Bełdany - zdjęcie
+ 284 zdjęć
ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina
ReklamaA2 - Odysseya Yachts