jezioro Białoławkijezioro Białoławki

Jezioro poza szlakiem WJM
6 1 9349
powierzchniapowierzchnia
211,00 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
9,80 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
36,00 m
długośćdługość
2,50 km
szerokośćszerokość
1,65 km
linia brzegowalinia brzegowa
7,60 km

Jest to dość głęboki akwen położony na Mazurach o zdecydowanie owalnym kształcie. Zajmuje powierzchnię 211 ha. Jego długość to 2,5 km, a szerokość 1 km. Głębokość maksymalna dochodzi do 36 m. Kanałem łączy się z jeziorem Kocioł. Akwen leży na szlaku kajakowym Śniardwy - Roś. Nad jeziorem jest wiele pomostów dla wędkarzy, a złowić tu można praktycznie każdą rybę dostępną w jeziorach mazurskich (leszcze, węgorze, płocie, szczupaki, liny a także sieje oraz sielawy).

Jezioro wydłużone ze wschodu na zachód. Południowy brzeg tworzy zatokę. Od strony północnej jest bardzo stromy. Tam właśnie znajduje się wieś Kwik. Od strony zachodniej wypływa natomiast rzeka Wyszka. Natomiast na wschodzie akwenu, w kierunku Jeziora Kocioł ma ujście ma rzeka Białoławka. Jezioro posiada piaszczysto-muliste dno, a roślinność przybrzeżna jest umiarkowanie rozwinięta.

W miejscowości Kwik, leżącej niedaleko drogi Pisz - Orzysz, znajduje się wiele miejsc noclegowych i biwakowych. Jezioro Białoławki to świetny akwen wodny na Mazurach dla zapalonych wędkarzy oraz miłośników pływania kajakami. Z jeziora wypływa Białoławka, która z kolei wpada do jeziora Kocioł i Wilkusem do jeziora Roś. To właśnie te połączenie umożliwia dotarcie kajakiem z jeziora Śniardwy do jeziora Roś.

ReklamaA1 - Ognisty Ptak Boże Narodzenie
ReklamaA2 - Tło Dla Mew