jezioro Czarnejezioro Czarne

Jezioro poza szlakiem WJM
1 0 10105
powierzchniapowierzchnia
78,30 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
7,80 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
23,30 m
długośćdługość
1,50 km
szerokośćszerokość
0,75 km
linia brzegowalinia brzegowa
3,90 km

Niezwykle popularna nazwa jezior mazurskich. Noszą ją aż 23 zbiorniki wodne na Warmii i Mazurach. Tym razem chodzi jednak o akwen położony niedaleko miasta Mrągowo. Spokojne miejsce o czystej wodzie i idealnych warunkach dla wędkarzy.

Akwen ten słynie z wyjątkowe czystej wody - jej przejrzystość sięga kilkunastu metrów. Jezioro Czarne leży w dorzeczu rzek Dajny, Łyny oraz Guber. Akwen od południa zasilany jest dopływem z jeziora Czos, a na północy odprowadza wody do jeziora Kot. Ważna informacja dla wędkarzy – na południe od akwenu znajduje się ośrodek zarybieniowy Młynowo.

Jezioro Czarne niedaleko Mrągowa posiada słabo rozwiniętą linię brzegową i muliste dno. Brzegi na zachodzie akwenu są płaskie i podmokłe. Na pozostałej części akwenu natomiast wysokie i strome. Od zachodu i wschodu Czarne otaczają lasy. Natomiast przy południowych i północnych brzegach rozciągają się pola uprawne i łąki.

Roślinność brzegowa dość ubogo pokrywa wody jeziora. Obficie natomiast występuje roślinność zanurzona, głównie przy zachodnich brzegach akwenu. Jezioro może być atrakcyjne dla wędkarzy. Można tu spotkać takie ryby jak: sandacz, szczupak, leszcz, płoć, węgorz i inne mniej popularne w zbiorniku gatunki. Nad jeziorem znajduje się płatne leśne pole biwakowe. Znajdziemy również pomosty oraz plaże.

ReklamaA1 - Strefa Kibica Sztynort
ReklamaA2 - Odysseya Yachts