jezioro Czosjezioro Czos

Jezioro poza szlakiem WJM
7 0 15454
powierzchniapowierzchnia
279 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
11,10 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
43,30 m
długośćdługość
5,00 km
szerokośćszerokość
1,00 km
linia brzegowalinia brzegowa
14,96 km

Dość duże jezioro rynnowe położone na Pojezierzu Mrągowskim. Częściowo znajduje się w granicach Mrągowa. Będąc w tej miejscowości można więc odpoczywać nad tym akwenem wodnym i podziwiać Czos spacerując promenadą. Akwen złożony jest z dwóch odnóg: węższej zachodniej (dł. 3,5 km) i szerszej wschodniej (dł. 1,5 km). Obie części rozdziela półwysep z dwoma wzniesieniami: 184 m n.p.m. (Góra Czterech Wiatrów) i 143 m n.p.m.

Linia brzegowa tego mazurskiego jeziora jest rozwinięta. Wschodnie brzegi jeziora są wysokie i otoczone pagórkami. Zachodnie brzegi są natomiast dość niskie i w większości bezleśne. Jezioro jest turystyczną atrakcją miasta Mrągowa. Hotele nad Czosem oferują wiele atrakcji, m.in. kursy żeglarskie, wyprawy wędkarskie, jazdy konne, kuligi, połowy z lodu, polowania z gwarantowaną zdobyczą. Turystów przyciąga nad Czos Mazurska Noc Kabaretowa oraz Piknik Country. Główna część obu imprez odbywa się bowiem w amfiteatrze położonym na brzegu jeziora.

Nad brzegami Jeziora Czos zlokalizowano deptaki spacerowe oraz ścieżki rowerowe. Wody tego zbiornika są chętnie wykorzystywane przez amatorów sportów żeglarskich. Odbywa się tu rozmaite regaty. Niedaleko jeziora Czos znajduje się Źródełko Miłości – powinni je odwiedzić zakochani, którzy chcą się upewnić, że ich uczucie przetrwa aż po grób. Do celu prowadzi ścieżka widokowo-edukacyjna z ustawionymi wzdłuż niej tablicami informacyjnymi i ławeczkami.

Przez wody tego akwenu przebiega również szlak kajakowy rzeki Dajny. Czos za pośrednictwem rzeki Dajny łączy się z jeziorami: Wierzbowskim, Czarnym, Kot i Junem.

Ryby występujące w tym akwenie wodnym to: leszcz, okoń, szczupak i węgorz.

jezioro Czos - zdjęcie
+ 19 zdjęć
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - system czarterów