jezioro Domowe Dużejezioro Domowe Duże

Jezioro poza szlakiem WJM
1 0 7023
powierzchniapowierzchnia
62,10 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
2,80 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
5,40 m
długośćdługość
5,30 km
szerokośćszerokość
0,45 km
linia brzegowalinia brzegowa
5,30 km

Jezioro Domowe Duże (czasem występujące pod nazwą Długie) to akwen w powiecie szczycieńskim, w całości położone w granicach administracyjnych miasta Szczytna. Według urzędowego spisu opracowanego przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych (KNMiOF) nazwa tego jeziora to Jezioro Długie. W różnych publikacjach i na mapach topograficznych akwen ten występuje pod nazwą Domowe Duże.

Na zachodnim krańcu bagniste pozostałości dawnego połączenia z jeziorem Szczycionek. Na wschodnim krańcu 50-metrowy kanał (rów) łączy z Jeziorem Domowym Małym.Jezioro silnie zeutrofizowane, ze wschodu zabudowania miejskie i roślinność parkowa, z zachodu pola uprawne. Na jeziorze są trzy nieduże podmokłe wyspy porośnięte trzciną. W północno-wschodniej części duży półwysep zarośnięty roślinnością.

Występuje ptactwo wodne - głównie łabędzie, kaczki, perkozy i rybitwy. Na wschodnim krańcu jest piaszczysta plaża miejska, boisko do piłki plażowej, duże oświetlone molo z ławkami i stolikami. Nad jeziorem w okresie letnim organizowane jest kąpielisko strzeżone. Na wschodnim krańcu jest przystań wodna, ośrodek sportowy, w sezonie można wypożyczać sprzęt wodny (rowery, kajaki, żaglówki).

Wschodnia część otoczona jest parkiem i zabudową miejską, są chodniki i ścieżki rowerowe. Część zachodnia otoczona jest polami uprawnymi. Dookoła jeziora powstała ścieżka rowerowa i piesza, oświetlona i z ławkami. Najczęściej występujący gatunek ryb to okoń i sandacz.

jezioro Domowe Duże - zdjęcie
+ 31 zdjęć
ReklamaA1 - Gertis
ReklamaA2 - Sailing Machine