jezioro Ełckiejezioro Ełckie

Jezioro poza szlakiem WJM
0 0 6454
powierzchniapowierzchnia
382 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
15 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
55,80 m
długośćdługość
6,50 km
szerokośćszerokość
1,50 km
linia brzegowalinia brzegowa
18,65 km

Jezioro Ełckie jest jednym ze 120 największych i 8 najgłębszych jezior Polski. Przewężenie rozdziela jezioro na dwie części: północną (Małe Ełckie) i południową (Duże Ełckie). Na wyspie, połączonej mostami i drogą znajduje się zamek krzyżacki.

Jezioro jest otoczone zabudową miasta Ełk oraz wsi Chruściele i Barany, a także polami uprawnymi. Przez ten akwen przepływa rzeka Ełk, która wpada do jego środkowej części. Od zachodu wpada krótka struga z jeziora Sunowo, natomiast z południowej strony strumień z pobliskiego jeziora Szarek. Jezioro ma kształt bumerangu. Długość maksymalna wynosi 4 km a szerokość 3,5 km, linia brzegowa jest silnie rozwinięta.

Akwen jest głęboki – maksymalna głębia to 55,8 metra. Urozmaicone dno tworzy szereg głęboczaków i wypłaceń. Najgłębsze miejsce jeziora znajduje się w północnej części plosa środkowego. W plosie tym znajdują się także inne zagłębienia o znacznej głębokości.

Stoki misy jeziornej w całym plosie są bardzo strome, co utrudnia prowadzenie odłowów, zarówno sprzętem ciągnionym jak i stawnym. Ploso północne jest płytsze. Posiada dwa głęboczaki, o głębokości przekraczającej 23 m stoki misy są tam łagodniej nachylone. Ploso południowe jest najpłytsze. Jego głębokość tylko nieco przekracza 10 m. Stoki misy jeziornej tego plosa są nachylone łagodnie.

Dno tworzy szereg płycizn. Na trzech z nich utworzyły się wyspy trzcinowe. Ryby występujące w jeziorze: karaś, leszcz, lin, płoć, sandacz, sieja, szczupak, węgorz.

jezioro Ełckie - zdjęcie
+ 20 zdjęć
ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina
ReklamaA2 - Nowy Harsz