jezioro Gołdopiwojezioro Gołdopiwo

Jezioro poza szlakiem WJM
1 0 12577
powierzchniapowierzchnia
862,50 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
11,80 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
26,90 m
długośćdługość
4,07 km
szerokośćszerokość
2,70 km
linia brzegowalinia brzegowa
14,50 km

Akwen położony w północno-wschodniej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, w gminie Kruklanki. Sąsiaduje z Puszczą Borecką i objęte jest strefą ciszy. Jezioro ma kształt owalny, jedynie w północno-wschodniej części ma wydłużona zatokę stanowiącą odrębne jezioro o nazwie Żabinki. Przez jezioro Gołdopiwo przebiega szlak kajakowy rzeki Sapiny.

Powierzchnia jeziora to 862 ha, maksymalna głębokość to 26,9 m, długość 5,4 km, szerokość 2,7 km. Brzegi akwenu są wysokie i pagórkowate. Dostęp do jeziora jest możliwy tylko od północy, gdyż tam brzegi są częściowo zalesione. Niedaleko od zatoki Żabinki znajduje się wieś Żabinka.

Jezioro, z racji położenia przy Puszczy Boreckiej – która jest siedzibą dziko żyjących żubrów – objęte jest strefą ciszy. W bezpośrednim sąsiedztwie tego mazurskiego akwenu jest kilka pól namiotowych i ośrodków wypoczynkowych z możliwością wypożyczenia łodzi.

Nazwa jeziora, podobnie jak pobliskiej rzeki Gołdapa, czy miasta Gołdap ma pochodzenie prusko-jaćwieskie. W języku staropruskim galdo oznacza dolinę, podłużną nieckę, a ape rzekę.

Ryby występujące w tym jeziorze to: jaź, leszcz, okoń, płoć, sandacz, sieja, szczupak, węgorz.

jezioro Gołdopiwo - zdjęcie
+ 58 zdjęć
ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina
ReklamaA2 - Tło Dla Mew