jezioro Górnejezioro Górne

Jezioro poza szlakiem WJM
0 0 4710
powierzchniapowierzchnia
8,20 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
2,00 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
6,00 m
długośćdługość
0,50 km
szerokośćszerokość
0,30 km
linia brzegowalinia brzegowa
1,10 km

Jezioro Kętrzyńskie zlokalizowane jest praktycznie w centrum Kętrzyna na Mazurach. Akwen ten zwany jest również przez mieszkańców jeziorem Miejskim lub Górnym. Jest to miejsce wypoczynku i rekreacji – można również łowić ryby.

Do jeziora wpływają wody z Rozlewiska Wopławki, a odpływają ciekiem do Gubra. W średniowieczu ciek ten płynął naturalną fosą po wschodniej stronie starego miasta i zamku krzyżackiego. W XIX w. został natomiast obmurowany i zamieniony w podziemny kanał. W 1993 r. jezioro zostało zwapnowane w celu zmniejszenia kwasowości pH wody. Dzięki zabiegowi na brzegach akwenu pojawiły się trzciny. Obecnie jest naturalnym przedłużeniem niszy ekologicznej dla wielu gatunków ptaków z Rozlewiska Wopławki. Ptakom nie przeszkadza, że po jeziorze pływają rowery wodne.

Obecnie jest to teren spacerów, rekreacji i uprawiania sportów wodnych. Znajduje się tam pomost i jest możliwość wypożyczenia rowerów wodnych. Powstała też pływająca fontanna, która uruchamia się o każdej pełnej godzinie na około 10-15 minut, co zapobiega efektowi występowania letniej przyduchy, jak też poprawia atrakcyjność akwenu. Podczas dni miasta organizowane są tam zawody wędkarskie i kajakowe, oraz inne imprezy okolicznościowe. Zaś, na co dzień można tam spotkać wędkarzy jak i ludzi karmiących łabędzie i kaczki, oraz spacerujących alejkami wokół jeziorka, czy wypoczywających na ławeczkach usytuowanych w obrębie jeziora i przylegających do niego parków zieleni.

Od północy, w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora zlokalizowano basen miejski i korty tenisowe.

Ryby występujące w jeziorze: szczupaki, okonie, płotki, karasie, ukleje i karpie.

jezioro Górne - zdjęcie
+ 4 zdjęć
ReklamaA1 - Gertis
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina