jezioro Guberjezioro Guber

Jezioro poza szlakiem WJM
0 0 777
powierzchniapowierzchnia
177,90 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
1,10 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
2,10 m
długośćdługość
2,93 km
szerokośćszerokość
0,84 km
linia brzegowalinia brzegowa
13,08 km

Akwen na Mazurach o nazwie Guber znajduje się niedaleko miasta Ryn. Co ciekawe, to jezioro znacznie zwiększyło swoją powierzchnię za sprawą wybudowania tamy w 1939 r. Tama została zlokalizowana w północnej części akwenu.

Jezioro Guber na Mazurach charakteryzuje się urozmaiconą linię brzegową. Znajduje się tu wiele półwyspów, zatok oraz wysp. Największa z nich ma powierzchnię prawie 3 ha i jest zlokalizowana w południowej części, przy zachodnim brzegu akwenu. Pozostałe wysepki są płaskie i mocno podmokłe, często zalane wodą. Akwen stanowi ostoję dla ptaków wodnych.

Tereny wokół jeziora są z reguły podmokłe oraz trudno dostępne łąki. Bardzo trudny dostęp do akwenu jest w jego części południowej. W kilku miejscach przylegają do jeziora również uprawne pola. W środkowej części brzegu wschodniego rozciąga się w kierunku wschodnim kompleks leśny. Brzegi jeziora porastają szerokim pasmem oczerety.

W południowo-zachodniej części jeziora Guber znajduje się wieś Knis. Natomiast lesie, na wschodnim brzegu jeziora w latach 1940–1944 funkcjonował niemiecki wojskowy ośrodek wypoczynkowy o nazwie „Mały Berlin”.

Cały akwen w 1995 roku został uznany jaki użytek ekologiczny pod nazwą „Jezioro Salpik” przez Wojewodę Olsztyńskiego oraz Wojewodę Suwalskiego. Natomiast 19 grudnia 2008 r. obszar jeziora Guber został decyzją Wojewody Warmińsko-Mazurskiego częścią Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Rzeki Guber.

Wędkarze polecają łowić ryby z łodzi. Jak można wyczytać na portalach wędkarskich, szczupaka na spinning na jeziorze Guber najlepiej łowić w maju i późną jesienią. Drugim często spotykanym tu gatunkiem ryby jest lin. Najlepszy okres połowu tych ryb to początek maja i czerwca.

Na wędki spławikowe można tu również łowić spore karasie, płocie, wzdręgi, okonie.

jezioro Guber - zdjęcie
+ 24 zdjęć
ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina
ReklamaA2 - Tło Dla Mew