jezioro Jukstyjezioro Juksty

Jezioro poza szlakiem WJM
0 0 10443
powierzchniapowierzchnia
318,80 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
8,00 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
38,60 m
długośćdługość
6,25 km
szerokośćszerokość
1,05 km
linia brzegowalinia brzegowa
20,05 km

Akwen na Mazurach położony na wschód od Mrągowa. Leży w dorzeczu rzeki Guber. Linia brzegowa jeziora jest rozwinięta. Posiada kilka niewielkich zatok. Brzegi akwenu są w większości wysokie i bezleśne. Na jeziorze obowiązuje strefa ciszy, czyli na silniku tu nie popływamy.

Ten zbiornik wodny z pewnością docenią osoby szukające ciszy i spokoju. Jedynie w południowej części jeziora, przy miejscowości Kosewo jest spory ruch turystyczny. Pozostałe części akwenu są praktycznie dziewicze, można więc spokojnie odpocząć na łonie natury. Średnia głębokość jeziora wynosi 8 m, natomiast głębokość maksymalna to 38,6 m i znajduje się na wysokości miejscowości Zawada.

Juksty jest zbiornikiem obficie zarośniętym przez oczerety z trzciną i pałką, bogatsze w części północnej i w głęboko wciętych zatokach. Roślinność zanurzona z przewagą ramienic i rdestnicy bardzo obfita, szczególnie w północnej części jeziora i u brzegów wschodnich. Wody jeziora zaliczają się do II klasy czystości.

Akwen Pojezierza Mrągowskiego posiada bardzo dobre warunki do wędkowania, dlatego też wszyscy miłośnicy łowienia ryb nie będą się nudzić. Jezioro Juksty jest typu sielawowego a w jego wodach siedlisko życia mają liczne gatunki ryb takie jak: sandacze, leszcze, płotki oraz liny.

Ciężko tu jednak wynająć łódź, warto przyjechać ze swoją. Z wodowaniem również może być problem ze względu na zarośnięte i strome brzegi jeziora. Zbiornik jest dobrze dostępny dla turystów. Nad brzegami jeziora lub w ich pobliżu znajdują się miejscowości: Muntowo, Czerwonki, Śniadowo, Zawada, Kosewo.

W Kosewie znajdziemy domki i pokoje do wynajęcia, zarówno w prywatnych kwaterach, jak i pensjonatach. Prywatne kwatery znajdują się też w Zawadach, Śniadowie, Czerwonkach i Muntowie.

jezioro Juksty - zdjęcie
+ 49 zdjęć
ReklamaA1 - Odysseya Yachts
ReklamaA2 - Nowy Harsz