jezioro Kirsajtyjezioro Kirsajty

Jezioro na szlaku WJMZakaz wpływania na część jeziora
12 0 7929
powierzchniapowierzchnia
207,00 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
3,20 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
7,00 m
długośćdługość
1,90 km
szerokośćszerokość
1,60 km
linia brzegowalinia brzegowa
8,60 km

Akwen leży na Pojezierzu Mazurskim, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Kirsajty nie są samodzielnym jeziorem, tylko elementem kompleksu znanego pod wspólną nazwą Mamry. Jezioro położone jest na szlaku żeglugi z Giżycka do Węgorzewa. Kirsajty to zbiornik średniej wielkości i głębokości. Położonym jest między jeziorami Mamry Północne i Dargin. Brzegi prawie na całej długości są niskie i zabagnione, od zachodu porośnięte lasem. Całe jezioro otacza wynurzona roślinność.

Jezioro posiada kilka niewielkich wysp. Pośrodku znajduje się wyspa Ostrowik. Przy zachodnim brzegu akwenu zlokalizowana jest Wyspa Sidorkowa. Nie są jednak dostępne dla turystów ze względu na swój podmokły teren. Powierzchnia lustra wody Kirsajt wynosi 207 ha, powierzchnia wysp 4 ha, długość 1,90 km, szerokość 1,60 km.

To mazurskie jezioro rozciąga się od Mostu Sztynorckiego (droga ze Sztynortu do Harszu), do cieśniny między półwyspem Kurka a półwyspem Ostry Róg w części północnej. Północny przesmyk prowadzi na jezioro Mamry. Jezioro jest bardzo czyste a jego wody zalicza się do pierwszej klasy czystości. Jego część jest chroniona przez rezerwat przyrody Sztynort.

W jeziorze występują głównie ryby: lin i szczupak.

jezioro Kirsajty - zdjęcie
+ 46 zdjęć
ReklamaA1 - Sailing Machine
ReklamaA2 - Tło Dla Mew