jezioro Kisajnojezioro Kisajno

Jezioro na szlaku WJM
21 0 23550
powierzchniapowierzchnia
1896,00 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
8,40 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
25,00 m
długośćdługość
8,50 km
szerokośćszerokość
3,00 km
linia brzegowalinia brzegowa
50,01 km

Jezioro Kisajno nie jest samodzielnym zbiornikiem wodnym. Wchodzi w skład kompleksu jezior Mamry. Akwen łączy się z jeziorami: Dargin, Niegocin (kanałem Giżyckim, oficjalnie nazywanym Łuczańskim) oraz Tajty (kanał Piękna Góra). Za pośrednictwem jez. Tałty kanałem Niegocińskim również możemy dostać się na jez. Niegocin (w okolicach Wilkas). Na tym jeziorze kręcono dwa filmy: „Nóż w wodzie” oraz „Faraon”.

Wymiary jeziora: powierzchnia: 1896 ha, długość maksymalna: 8,5 km, szerokość maksymalna: 3 km, głębokość maksymalna - 25 m, a średnia 8,4m.

Kisajno żeglarzom służy głównie jako akwen tranzytowy pomiędzy Niegocinem i Mamrami, choć jego atrakcyjne brzegi i mnogość wysp czynią z niego wspaniałe miejsce do żeglowania. W południowej i wschodniej części jeziora panuje spory ruch. Mniej żeglarzy zapuszcza się w zachodnie rejony tego akwenu. Tymczasem właśnie tam znajduje się najbardziej urokliwa część Kisajn. Prowadzi tam tzw. Łabędzi Szlak, który zaczyna się w przesmyku między półwyspem Mały Ostrów, a wyspą Duży Ostrów. Po przepłynięciu przez cieśninę możemy spokojnie żeglować po licznych zatokach i cieśninach, omijając kilkanaście wysp: Wyspą Ptasią, Wyspą Muszli, Wyspą Czapli, Wielką Kiermuzą i Dębową Górką. Co ważne, wszystkie wyspy na Kisajnie są objęte rezerwatem przyrody i nie wolno do nich przybijać.

Wyspy rozdzielają południową część jeziora na dwie różne części. Część wschodnia to szeroki szlak żeglowny. Natomiast część zachodnia to wąskie przejścia, zarośnięte trzciną płycizny i kilka bindug.

Północna część Kisajn stanowi szlak żeglugowy pomiędzy Giżyckiem, Sztynortem i Węgorzewem. W tej części jeziora ruch wodny jest duży. Ten rejon akwenu kończy się szerokim przejściem na jezioro Dargin pomiędzy Królewskim Rogiem i Fuledzkim Rogiem. W południowej części tego akwenu występują liczne wyspy (m. in. Duży Ostrów, Górny Ostrów, Sosnowy Ostrów, Wielka Kiermuza), na których gniazdują rzadkie gatunki ptaków - m.in. bocian czarny, czapla siwa, łabędzie, łyska, perkoz.

Linia brzegowa całego akwenu w większości porośnięta jest szuwarami. Miejscowości znajdujące się nad brzegami jeziora to: Giżycko, Pierkunowo oraz Piękna Góra. Na południowych brzegach jez. Kisajno znajdują się liczne porty i przystanie żeglarskie.

Ryby występujące w jeziorze: leszcz, lin, płoć, szczupak, węgorz.

jezioro Kisajno - zdjęcie
+ 249 zdjęć
ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina
ReklamaA2 - Sailing Machine