jezioro Kruklinjezioro Kruklin

Jezioro poza szlakiem WJM
0 0 8521
powierzchniapowierzchnia
356,40 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
4,90 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
25,10 m
długośćdługość
4,95 km
szerokośćszerokość
1,30 km
linia brzegowalinia brzegowa
17,45 km

Akwen zlokalizowany w zlewni rzeki Węgorapy. Znajduje się na terenie w gminy Giżycko. Co ciekawe na dnie jeziora odkryto ślady pozostałości powalonego i zatopionego lasu sosnowego z okresu Allerodu. Kruklin objęty jest strefą ciszy, nie można tu więc pływać na silniku.

To mazurskie jezioro jest jednym z bardziej malowniczych akwenów w tym regionie Mazur. Nieregularny kształt z wieloma zatokami i półwyspami, a także ukryte pomiędzy gęstymi trzcinowymi płyciznami wcięcia dają schronienie wielu gatunkom ryb. Pięć sporych wysp rozmieszczonych na jeziorze to ostoje wielu rzadkich gatunków ptaków, które warto zobaczyć.

Jezioro Kruklin to akwen typu leszczowego. Ma powierzchnię 356,40 ha, w tym 5,6 ha stanowią wyspy. Długość jeziora wynosi 4,95 km, maksymalna szerokość 1,4 km, przy maksymalnej głębokości 25,1 m. Brzegi tego zbiornika wodnego są w większości płaskie. Linia brzegowa jest mocno rozwinięta, z wieloma zatokami, półwyspami i pięcioma niewielkimi wyspami. Dwie z nich leżą w środkowej części jeziora, a trzy u południowych brzegów.

Akwen był kiedyś znacznie większy. Jednak powierzchnia jeziora została w sposób sztuczny zmniejszona przez działalność człowieka. Na południowym brzegu jeziora znajduje się miejscowość Kruklin, a na zachodzi zlokalizowane są Kożuchy Wielkie.

W południowo-zachodniej części do jeziora wpływa strumień z Jeziora Kożuchowskiego. Z tego akwenu wypływa natomiast rzeka Sapina, łącząc Kruklin z jeziorem Gołdopiwo.

W północnej części akwenu znajduje się wiele pensjonatów i ośrodków wypoczynkowych z licznymi pomostami, daleko wychodzącymi w wodę oraz plażami.

Pod dnem, w spągu osadów holoceńskich odkryto resztki powalonego i zatopionego lasu sosnowego z okresu Allerodu. Ryby występujące w tym jeziorze to: jaź, karaś, leszcz, lin, płoć, sum, szczupak, węgorz. Kruklin to nie tylko doskonałe łowisko ryb. To także miejsce gnieżdżenia się jednego z większych w Polsce stad kormoranów, które znalazły dogodne warunki do życia na tutejszych wyspach.

jezioro Kruklin - zdjęcie
+ 13 zdjęć
ReklamaA1 - Gertis
ReklamaA2 - Sailing Machine