jezioro Krzywejezioro Krzywe

Jezioro poza szlakiem WJM
0 0 5141
powierzchniapowierzchnia
89,20 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
1,90 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
8,40 m
długośćdługość
3,22 km
szerokośćszerokość
0,47 km
linia brzegowalinia brzegowa
7,50 km

Jezioro Krzywe położone jest w gminie Świętajno, obok wsi Krzywe, 13 km na zachód od Ełku. Jezioro ma kształt wydłużonej rynny i jedną niewielką wyspę.

Jezioro jest głębokie. Jego maksymalna głębokość wynosi 29,7 m, a średnia 10,2 m. Dno piaszczysto kamienne, z niewielkiej grubości osadem w głębszych partiach, urozmaicone (wsk. głębokości – 0,34). Posiada szereg głęboczków i wypłyceń. Stoki misy jeziornej są bardzo strome, co w znacznym stopniu utrudnia połowy.

Bezpośrednie otoczenie jeziora stanowią lasy, grunty orne, łąki, nieużytki i osiedla ludzkie. Jezioro zaczyna być wykorzystywane do celów rekreacyjnych, co w przyszłości może mieć wpływ na jakość wody i roślinność brzegową. Jezioro zasilane jest kilkoma niewielkimi, okresowymi dopływami. Woda odpływa ciekiem bez nazwy do jeziora Laśmiady

Naczyniowa roślinność wynurzona porasta wąskim, poprzerywanym pasem całą linię brzegową. Wśród niej dominuje trzcina pospolita, rzadziej pałka wąsko- i szerokolistna i sit, a powierzchnię jej występowania szacuje się na 12% powierzchni jeziora. Roślinność o liściach pływających jest rzadka i reprezentowana głównie przez grążel żółty, grzybień biały i rdestnicę pływającą. Roślinność zanurzona porasta całkowicie dno w części zachodniej, w pozostałych – skupiskowo wzdłuż brzegów. Dominują ramienice, rdestnice przeszyta i połyskująca oraz moczarka kanadyjska. Rzadziej spotykamy rogatka i wywłócznik.

Występujące gatunki ryb: szczupak, węgorz, sum, okoń, karp, lin, leszcz, jaź, płoć, sieja, sielawa.

jezioro Krzywe - zdjęcie
+ 4 zdjęć
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Tło Dla Mew