jezioro Kucjezioro Kuc

Jezioro poza szlakiem WJM
0 0 6124
powierzchniapowierzchnia
102,00 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
8,00 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
28,00 m
długośćdługość
1,40 km
szerokośćszerokość
1,15 km
linia brzegowalinia brzegowa
6,80 km

Jezioro leży na Pojezierzu Mrągowskim. Znajduje się 7 km w kierunku południowo-wschodnim od Mrągowa i pół kilometra na południowy wschód od Kosewa. W pobliżu północnych brzegów przebiega droga krajowa nr 16. Jezioro leży na terenie obszaru Natura 2000.

Linia brzegowa jest rozwinięta i urozmaicona. Na terenie akwenu znajdują się cztery wyspy o łącznej powierzchni 0,8 ha, największa z nich znajduje się we wschodniej części akwenu i jest zalesiona, pozostałe trzy po zachodniej stronie. Brzegi w większości pagórkowate, gdzieniegdzie wysokie i strome. W otoczeniu znajdują się pola, łąki i pastwiska.

Wśród roślinności przybrzeżnej dominuje trzcina pospolita i oczeret jeziorny. Wśród bogatej roślinności zanurzonej, szczególnie obfitej na północnym zachodzie, przeważają jaskier, moczarka i ramienice, a także rogatek sztywny i rdestnica połyskująca.

Zaledwie 500 m od zbiornika usytuowana jest malownicza wieś Kosewo. Najlepszy dojazd do jeziora jest drogą z Mrągowa w kierunku Mikołajek. Okolica akwenu jest cicha i spokojna. Doskonale nadaje się na wypoczynek.

Co więcej, jezioro Kuc posiada dobre warunki do wędkowania. Według typologii rybackiej zalicza się do jezior sielawowych. W skład rybostanu wchodzi m.in. sieja.

ReklamaA1 - Sailing Machine
ReklamaA2 - Tło Dla Mew