jezioro Łaźnojezioro Łaźno

Jezioro poza szlakiem WJM
1 0 4406
powierzchniapowierzchnia
562,40 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
5,70 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
18,00 m
długośćdługość
6,20 km
szerokośćszerokość
1,80 km
linia brzegowalinia brzegowa
18,32 km

Jezioro Łaźno znajduje się w powiecie oleckim, w gminie Świętajno. Spora część linii brzegowej jest zalesiona. Akwen polodowcowy, posiada zróżnicowaną powierzchnię dna. Pas szuwarów stanowi około 11% całej powierzchni jeziora.

Jeśli chodzi o roślinność, to dominuje tutaj trzcina pospolita. Warto wspomnieć również o tym, że można tutaj spotkać ponad 10 gatunków ryb oraz zwierzęta wodne (m.in. bobry, wydry). Spotkamy tu kilka pomostów, które z pewnością ucieszą wędkarzy.

Na terenie jeziora wydzielono kilka dzikich kąpielisk. Dużych rozmiarów legalne kąpielisko należy do znajdującego się obok ośrodka wypoczynkowego. Brzegi jeziora Łaźno są dobrze rozwinięte, z licznymi zatoczkami. Znaczna część linii brzegowej to lasy należące do Puszczy Boreckiej. W północno-zachodniej części jeziora znajduje się wyspa, której powierzchnia wynosi około 1 ha.  W północno-zachodniej części jeziora Łaźno zlokalizowany jest także odpływ, który znajduje się w pobliżu wsi Zamoście. Prowadzi on do jeziora Litygajno. Kolejny odpływ znajduje się nieopodal wyspy, który stanowi połączenie z jeziorem Pilwąg.

Jezioro Łaźno znajduje się znajduje się na szlaku kajakowym. Dla wielu osób jest to punkt startowy. W akwenie żyją takie gatunki ryb, jak lin, płoć, sandacz, szczupak, węgorz, sieja, leszcz, jazgarz, krasnopióra, krąp.

jezioro Łaźno - zdjęcie
+ 9 zdjęć
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Odysseya Yachts