jezioro Litygajnojezioro Litygajno

Jezioro poza szlakiem WJM
0 0 2398
powierzchniapowierzchnia
162,10 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
6,00 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
16,40 m
długośćdługość
4,70 km
szerokośćszerokość
0,64 km
linia brzegowalinia brzegowa
11,02 km

Litygajno to jezioro położone w powiecie oleckim, w gminie Świętajno, na zachód od Jeziora Łaźno. Jest stosunkowo mocno zarośnięte o piaszczysto-mulistym dnie.

Akwen trudno dostępny ze względu na występowanie podmokłych łąk i bagiennego terenu. Brzegi zarośnięte i podmokłe, wysokie. Długość jeziora na prawie 5 km i mała szerokość przemawia za rynnowym charakterem zbiornika. Położenie zwierciadła wody znajduje się na wysokości 133 m n.p.m. Maksymalna szerokość jeziora wynosi 640 metrów. Jezioro położone jest w sąsiedztwie Puszczy Boreckiej.

Na północy istnieje dopływ z Jeziora Łaźno. Południowy kraniec jeziora to odpływ do Jeziora Leśmiady, który stanowi rzeka Połom, będąca początkowym odcinkiem rzeki Ełk. W północnej części zbiornika jedna wyspa – Ostrów (0,3 ha). Jezioro jest atrakcyjnym miejscem krajobrazowym na szlaku kajakowym rzeki Ełk. W zbiorniku tym występują rzadkie gatunki, takie jak rdestnica nitkowata, rdestnica wydłużona, wolfia bezkorzeniowa. Występują też tutaj takie gatunki zwierząt, jak: bóbr, wydra.

W jeziorze znajdują się takie ryby jak: lin, szczupak, sieja, węgorz, leszcz, płoć, sandacz, krasnopióra, krąp, okoń.

ReklamaA1 - Odysseya Yachts
ReklamaA2 - Avocado