jezioro Mójjezioro Mój

Jezioro poza szlakiem WJM
1 0 7928
powierzchniapowierzchnia
116,50 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
2,40 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
4,10 m
długośćdługość
2,250 km
szerokośćszerokość
0,82 km
linia brzegowalinia brzegowa
5,35 km

Mój – jezioro położone na wschód od Kętrzyna. ma powierzchnię 116,3 ha, a jego głębokość wynosi 4,1 m. Akwen ma kształt wydłużony z południa na północ. Jezioro ma długość ok. 2,3 km, a największą szerokość 1,0 km.

Jezioro znajduje się na skraju gierłoskiego lasu. Od strony wschodniej położona jest wieś Gierłoż, a za linią kolejową Kętrzyn – Węgorzewo i drogą Czerniki – Parcz znajduje się jezioro Siercze. Do jeziora Siercze dopływa woda z jeziora Mój podziemnym rurociągiem. Przepływ wody regulowany jest upustem.

Brzegi jeziora porośnięte są pasem trzcin. W trzcinach ukryte są żeremia bobrów i gnieździ się błotniak stawowy. Jezioro jest też siedliskiem łabędzi. Z ryb drapieżnych w jeziorze występują: okonie, sandacze, szczupaki i węgorze.

Nad jeziorem są dwie ogólnodostępne plaże. Na zachodnim brzegu znajduje się plaża gminna. Na prawo od tej plaży znajdują się domki letniskowe.

Druga plaża znajduje się po przeciwnej stronie jeziora, na jego wschodnim brzegu. Jest też leśne pole biwakowe. Plaża ta nazywana jest „przy kamieniu” – od głazu narzutowego leżącego nad jeziorem. Granitowy głaz ma obwód 9 m i wystaje ponad grunt na wysokość 1,25 m. Kamień jest pomnikiem przyrody.

W 1311 r. nad jeziorem rozegrała się średniowieczna bitwa, znana jako „bitwa pod Wopławkami”.

jezioro Mój - zdjęcie
+ 13 zdjęć
ReklamaA1 - Odysseya Yachts
ReklamaA2 - Nowy Harsz