jezioro Mokrejezioro Mokre

Jezioro poza szlakiem WJM
2 0 13265
powierzchniapowierzchnia
841,00 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
12,70 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
51,00 m
długośćdługość
7,76 km
szerokośćszerokość
1,57 km
linia brzegowalinia brzegowa
25,88 km

To jedno z najpiękniejszych i najgłębszych mazurskich jezior. Niezwykle malowniczo położone rynnowe jezioro na Pojezierzu Mrągowskim, które posiada pięć wysp. Akwen ten jest częścią spływu kajakowego Krutyni. Wokół jeziora, objętego strefą ciszy, znajdują się trzy rezerwaty przyrody.

Długość jeziora to ok. 7,7 km, szerokość do 1,6 km, powierzchnia 846 ha, maksymalna głębokość 61 m. Na jeziorze znajduje się pięć wysp. Leży na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego w pobliżu miejscowości Cierzpięty. Niedaleko akwenu znajdują się dwie większe miejscowości – Ruciane-Nida oraz Mrągowo.

Przy brzegu znajdziemy kilka miejscowości o typowo turystycznym charakterze. Mokre łączy się z jeziorem Uplik (rezerwat ptasi) i jeziorem Zdróżno. Natomiast od strony zachodniej z jeziorem Nawiady, w części wschodnio-północnej z jeziorem Kołowin. Na wschodnim jego krańcu styka się z Jeziorem Krutyńskim oraz rzeką Krutynią.

Linia brzegowa tego akwenu jest silnie rozwinięta, dominuje piaszczyste dno. Brzegi są częściowo porośnięte roślinnością wynurzoną. Jezioro Mokre stanowi część spływu kajakowego Krutyni. Kajakarze jednak powinni tu uważać – akwen może stanowić dla nich poważne wyzwanie, gdyż przy silnym wietrze tworzą się tu dość duże fale.

Wokół akwenu znajdują się trzy rezerwaty przyrody: Królewska Sosna, torfowiskowo-leśny Zakręt, krajobrazowo-leśny Krutynia. Gatunki ryb występujące w tym jeziorze to: sielawa, leszcz, okoń, szczupak, płoć, karp, wzdręga.

W okolicach akwenu wodnego możemy zaobserwować wiele gatunków ptactwa - bieliki, puchacze, kanie rude, czaple siwe oraz rzadkiego skorupiaka Pallasea quadrispinosa.

jezioro Mokre - zdjęcie
+ 21 zdjęć
ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina
ReklamaA2 - Nowy Harsz