jezioro Nariejezioro Narie

Jezioro poza szlakiem WJM
0 0 9139
powierzchniapowierzchnia
1230,00 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
9,80 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
45,00 m
długośćdługość
10,00 km
szerokośćszerokość
3,00 km
linia brzegowalinia brzegowa
50,00 km

Jezioro ukształtował lodowiec, który po przejściu zostawił rynnę, której wyższe brzegi osiągają 40 metrów wysokości, a w kilku miejscach maksymalna głębokość jeziora wynosi około 45 metrów. Jezioro Narie jest dużym akwenem, jego całkowita powierzchnia przekracza 1230 hektarów.

Przy jeziorze znajduję się kilkanaście miejscowości, z czego najbardziej znane to: Bogaczewo, Gulbity, Pojezierce, Wilnowo i Kretowiny. Sam akwen łączy się z jeszcze mniejszymi jeziorami: Ponary, Trądla, Czarne, Peneper Mały. Jezioro posiada II klasę czystości wody, na jego powierzchni znajduję się kilkanaście pięknych wysp: Brzozowa Kępa - wysepka, na południowej części jeziora Narie, Goła Kępa (nazywana często "Baba Jaga"), Gierszak - położona w cieśninie jeziora Narie, przy Ponarskim Kącie, Grekna, Łabuny, Mały Ostrów, Mały Trzciniak - położona na północnej części jeziora Narie, obok wyspy Trzciniak Wielki, Olszowy Ostrów, Ponarska Kępa - wysepka na zatoce Ponary, odnodze jeziora, Ptasia Kępa, Wielki Ostrów, Zielony Ostrów.

Jezioro w niewielkim stopniu oddaję wodę niewielkiej rzeczce Narience. Na jeziorze i wokół niego obowiązuje strefa ciszy - nie wolno po nim pływać z użyciem silników spalinowych. Gospodarzem jeziora jest zakład rybacki w Bogaczewie, w którym można m.in. nabyć zezwolenia wędkarskie.

Na żeglarzy czeka sporo zatoczek, prywatne pomosty (cumowanie za zgodą właściciela) oraz port z prawdziwego zdarzenia, położony w miejscowości Bogaczeo (niedaleko Morąga) - Morąski Klub Żeglarski "Keja".

jezioro Narie - zdjęcie
+ 115 zdjęć
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Inne w okolicy

ReklamaA2 - Sailing Machine