jezioro Niegocinjezioro Niegocin

Jezioro na szlaku WJM
30 0 26408
powierzchniapowierzchnia
2600,00 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
9,90 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
39,70 m
długośćdługość
10,80 km
szerokośćszerokość
4,80 km
linia brzegowalinia brzegowa
35,4 km

Trzeci pod względem wielkości akwen w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jezioro o zróżnicowanym dnie i z dużą ilością zagłębień oraz rozległych płycizn. Nad brzegami zbiornika rozciąga się miasto Giżycko. To bardzo popularny wśród turystów akwen. Linia brzegowa jeziora jest niska i dobrze rozwinięta. Niegocin ma połączenie z jeziorem Kisajno przez kanały. Jeśli chcemy wpłynąć na Kisajno możemy skorzystać z dwóch opcji. Pierwsza to wschodni Kanał Giżycki (Łuczański) prowadzący przez Giżycko. Druga prowadzi przez Kanał Niegociński do jeziora Tajty i dalej przez krótki Kanał Piękna Góra.

Wymiary jeziora: powierzchnia jeziora 2600 ha, długość 10800 m, szerokość 4800 m, średnia głębokość 9,90 m, maksymalna głębokość 39,70 m.

Na południu przez sieć jezior i kanałów (Jezioro Boczne, Kanał Kula, Jezioro Jagodne, Jezioro Szymoneckie (właściwie zatoka Jagodnego), Kanał Szymoński, Szymon, Kanał Mioduński, Kotek Wielki, Kanał Grunwaldzki, Tałtowisko, Kanał Tałcki) można dotrzeć do jeziora Tałty i dalej na Jezioro Mikołajskie i Śniardwy.

Przy akwenie zlokalizowanych jest wiele ośrodków wypoczynkowych oraz miejscowości turystycznych takich jak: Giżycko, Wilkasy, Rydzewo, Grajwo, Bystry i Strzelce. Żeglarze z pewnością znają już uroki przystani w Giżycku i Wilkasach.

Przez to jezioro biegnie szlak żeglarski z Giżycka do Mikołajek, Węgorzewa, Rucianego-Nidy i do Pisza oraz szlak kajakarski Galindów. W 2011 roku w Giżycku zbudowano nowoczesny port żaglowy tzw. ekomarinę. Znajduje się tu także port Żeglugi Mazurskiej. Statkiem można dopłynąć do Mikołajek, Rucianego Nida i Węgorzewa lub odbyć rejs po Niegocinie, i jeziorach Dobskim i Kisjano. Na jeziorze latem organizowanych jest wiele zawodów regatowych. Zimą natomiast na akwenie pojawiają się miłośnicy bojerów.

Przez ten zbiornik wodny prowadzi także szlak rejsów statków wycieczkowych. Nad jeziorem jest plaża, kąpielisko, a także port Żeglugi Mazurskiej.

Ryby występujące w jeziorze: w Niegocinie żyje 16 gatunków ryb. Przeważają leszcze, płocie, węgorze, sandacze i szczupaki.

jezioro Niegocin - zdjęcie
+ 197 zdjęć
ReklamaA1 - Gertis
ReklamaA2 - Jeziorak Yacht Club